Zagrożenia pożarowe – prewencja

Udostępnij

Ogień jest jednym z najbardziej nieprzewidywalnych żywiołów. Ten rok przyniósł jeden z najgłośniejszych pożarów, Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Patrząc w przeszłość, „pożary należały do najstraszniejszych plag polskich miejscowości. Gęsta, najczęściej łatwopalna zabudowa, w przypadku pożarów często prowadziła do doszczętnego zniszczenia dotkniętych nimi wsi i miast”.

Ochrona lasów i płodów rolnych

Aby zmniejszyć ryzyko pożaru lasu i płodów rolnych, stosuje się  pasy przeciwpożarowe,  znakowanie stanowisk czerpania wody a także funkcjonuje zakaz rozniecania ognia w odległości 100m od granicy lasu, na obszarach łąk, torfowisk, wrzosowisk. Jeśli chodzi zaś o płody rolne: sterty, stogi i brogi ustawia się co najmniej 30m od budynków, dróg i torowisk, sterty, stogi i brogi ustawia się minimum 100 metrów od lasów i terenów zadrzewionych, wokół nich powinna być powierzchnia pozbawiona materiałów palnych (szerokość:2m)

Pożar a dzieci

Podstawowymi zasadami, które dziecko powinno zastosować w przypadku zauważenia źródła ognia tub wznieceniu ognia jest:
· powiadomienie dorosłych,
· oddalenie się od miejsca zagrożenia.

Liczy się prewencja

Człowiek jako jednostka, może pomóc w zmniejszeniu ryzyka pożaru. Jak? Wystarczy, że podczas dodatkowych prac budowlanych (nie jest to warunkiem wydania zezwolenia przez organy nadzoru budowlanego) zastosuje się materiały zapobiegające powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożaru. Dotyczy to również malowania i odnawiania pomieszczeń.

Czujniki dymu

To małe urządzenie zainstalowane na suficie pokoju lub przejścia może uratować życie ludzkie. Czujniki dymu mają mniej więcej wielkość ręki, są łatwe w instalacji i uruchamiają alarm akustyczny. Dla osób niesłyszących istnieje możliwość ostrzegania błyskami i wibracją urządzenia wibracyjnego. Czujniki dymu należy montować jak najwyżej, ponieważ dym wznosi się ku górze.

Ważne!

Warto posiadać w domu gaśnicę i inne środki gaśnicze. Naucz się, jak prawidłowo z nich korzystać i poddawaj je regularnej kontroli. 

Udostępnij

Author: Taktyczna Mama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.