Otwarte Muzea!

Udostępnij

W naszym, Taktycznym domu, sztuka gości od zawsze. Od najmłodszych lat zaznajamiam Taktyczną córkę z dobrodziejstwem, które niesie ze sobą obcowanie z muzyką, literaturą, czy malarstwem. Dlatego też, jak tylko ogłoszono, że muzea na nowo zostają otwarte, padło na Muzeum Narodowe i wystawę polskiego malarstwa XIX wieku. 

Polska. Siła obrazu

Wystawa ta prezentowała obrazy najwybitniejszych, polskich malarzy, m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej,  i innych. W sumie ponad 100 obrazów ze zbiorów własnych MNW oraz innych kolekcji krajowych. Ekspozycja powstała we współpracy z Musée du Louvre-Lens, Muzeum Narodowym w Poznaniu i Instytutem Adama Mickiewicza.

Zbiór obrazów opowiada nam pewną historię. To opowieść o roli malarstwa w procesie budowania świadomości narodowej Polaków, jest historią artystów tamtego okresu. Patrząc na nią jako na całokształt, widzimy jak ogromne znaczenie ma sztuka, w procesie pojmowania historii przez następne pokolenia.

test
test

Razem z Louvre-Lens

Louvre-Lens to “muzeum sztuki zlokalizowane w Lens we Francji, około 200 kilometrów na północ od Paryża. Wyświetla obiekty ze zbiorów Musée du Louvre, które są wypożyczane do galerii w perspektywie średnio- lub długoterminowej”. Wystawa w Muzeum Narodowym jest warszawską odsłoną wystawy prezentowanej w tym muzeum, pt. ” Pologne 1840–1918. Peindre l’âme d’une nation (Polska 1840–1918. Zobrazować ducha narodu)”.

Dziecko w sferze sztuki

Obcowanie ze sztuką kształtuje świadomość i poszerza horyzonty. Nie jest nieprawdziwym stwierdzenie, że sztuka wzbogaca: “Kontakt ze sztuką właściwie w każdej jej formie pobudza dziecięcy intelekt, wyzwala emocje i skłania do zadawania pytań. Sztuka jako sposób pozanaukowego opowiadania o rzeczywistości ma szczególne walory poznawcze właśnie dla dzieci, zwłaszcza jeśli mogą doświadczać jej wszystkim zmysłami, a także same ją tworzyć. Dobrze zatem zadbać o to, by miały dostęp do różnorodnych form twórczości”. Taktyczna córkę interesowały postacie prezentowane na obrazach, dobór kolorów i technika. Sama uwielbia malować przy użyciu profesjonalnego płótna malarskiego i farb akrylowych. Więc zetknięcie z malarstwem na tak wysokim poziomie, było dla niej niezwykle ciekawym i wzbogacającym doświadczeniem.

Bardzo polecam otworzyć się na taką formę spędzania czasu. To zupełnie odmienne od tego, czego doświadczamy na co dzień. Dodatkowo to kolejny sposób na to, by spędzić czas rodzinnie i podyskutować o tym, co nas zachwyciło a co nie podobało nam się tak do końca. To pozwala poznać swoje artystyczne gusta, zachęca do poszerzenia wiedzy i do zapoznawania się ze sztuką w dalszym zakresie.

Udostępnij

Author: Taktyczna Mama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.