Jak strzelać i jak się tłumaczyć, kiedy kiepsko Ci idzie. Część pierwsza.

Udostępnij

Spędzanie czasu z chłopakami, którzy zakończyli karierę w służbach mundurowych, jest zabawne. Zwłaszcza, jeśli pracuje się w składzie militarnym. Męski, kloaczny humor, rubaszność, zabawki typu noże, pałki, pistolety, karabinki, mundury – w wojnę można bawić się cały dzień. A jeśli nie bawimy się wojnę, to rozmawiamy i wtedy często jako “cywil”, narażam się na kpiące uśmieszki swoich koleżków z biura.

Pamiętacie, jak opowiadałem Wam o mojej wizycie na strzelnicy? Wtedy nie poszło mi tak, jak bym sobie życzył.  Pomyślałem, że oddam swoją starą wiatrówkę do naprawy i postaram się poprawić nieco swoje umiejętności. Kiedy powiedziałem o tym chłopakom, parsknęli śmiechem i stwierdzili, że wiatrówki są dla dziewczyn. Nie powiem, troszkę mnie to zabolało. Zastanowiło mnie,  jak w takim razie taki cywil jak ja może sobie wyrobić dobre nawyki strzeleckie?

-Nie mam kałacha w domu, nie mam nawet TTki, co mam zrobić jak chce postrzelać? Mam strzelać z gumy od majtek? – zapytałem skonsternowany. Chłopaki podrapali się po głowach i przyznali mi rację, jednocześnie rozpoczynając wykład o tym jak strzelać. Zainspirowało mnie to do napisania niższego tekstu.

test

Zatem celowanie – polega na nadaniu lufie odpowiedniego położenia w płaszczyźnie pionowej i poziomej, które zapewnia przejście pocisku przez cel. Efekt ten osiągamy za pomocą przyrządów celowniczych (tj. muszki i celownika), poprzez właściwe ich ustawienie względem siebie i względem celu.

 
Muszka– która z reguły umiejscowiona jest przy wylocie lufy, mocowana bezpośrednio na lufie,na podstawie lub np. zamku, przybiera różne kształty.

Najczęściej spotykane typy muszek:

 
Celownik
– który umieszczany jest z tyłu broni na zamku lub komorze zamkowej, także może mieć różne kształty.
 

Najczęściej spotykane rodzaje celowników:

 
 
Poprawne ustawienie (zgranie) przyrządów celowniczych względem siebie nazywane jest „muszką równą”. Polega na takim ich ustawieniu, że muszka znajduje się dokładnie po środku szczerbinki celownika , a jej górna krawędź i górna krawędź celownika ustawione są w jednej linii.
Co zrobic, gdy strzelamy, a mimo to nie trafiamy?
Oczywiście możemy zrzucić winę na usterki broni pogarszające celność strzelania (zwiększające rozrzut), do których zaliczamy:

-zużycie gwintów w przewodzie lufy, po wystrzeleniu większej ilości naboi (w skutek wysokiego ciśnienia i wysokich temperatur, występuje zwiększenie ścierającego działania wrzynającego się w gwint lufy pocisku)
–rozbicie wylotu lufy (np. przez nieprawidłowe czyszczenie)
–rdza, wżery w lufie w skutek braku lub przy nieprawidłowym obsługiwaniu technicznym broni
–zanieczyszczenie lufy osadem prochowym przy większej liczbie strzałów
–skrzywienie lufy, muszki, celownika
–skrzywienie lub nadmierne luzy kolby
–rozszerzenie się lufy wskutek rozgrzania przy dłuższych seriach

 
Jeśli nie można zrzucić winy na stan techniczny broni, zwal winę na warunki atmosferyczne:
Oświetlenie
Dobre oświetlenie poprawia widoczność celu i przyrządów celowniczych, polepszając warunki celowania i tym samym wyniki strzelania. Jednakże jaskrawe promienie słońca padające w oczy strzelającego męczą wzrok „oślepiają”) ujemnie wpływając na wyrazistość widzenia celu i przyrządów celowniczych. Powodują także powstanie poświaty na przyrządach celowniczych, szczególnie przy startej powłoce ochronnej utrudniając ich prawidłowe zgranie.
 
Zbyt jasne oświetlenie przyrządów celowniczych powoduje również pozorne zniekształcenie muszki i szczerbinki celownika a tym samym błąd w celowaniu:
-promienie słońca padające z prawej strony powodują, że dla strzelającego prawa strona muszki będzie jaskrawsza i pozornie „szersza”, będzie więc on celował tzw. „lewą” muszką, po lewej też stronie celu ułożą się przestrzeliny,
odwrotne zjawisko do ww. sytuacji wystąpi, gdy słońce świeci z lewej strony,
-gdy słońce oświetla muszkę z góry, muszka wydaje się dłuższa i strzelec mimo woli strzela tzw. „niską muszką” i przestrzeliny układają się w dole celu,
-oświetlenie szczerbinki z prawej strony daje złudzenie poszerzenia się jej w lewo (wskutek odblasku na lewej krawędzi), strzelec przesunie więc lufę w lewo, w celu – jak mu się będzie wydawało – równego ustawienia muszki w szczerbince, co spowoduje, że przestrzeliny ułożą się też w lewo, odwrotne zjawisko do ww. sytuacji wystąpi, gdy słońce świeci z lewej strony.Należy zauważyć, że wpływ bocznego oświetlenia powodujący błędne celowanie sumuje się (błąd z powodu oświetlenia muszki + błąd z powodu oświetlenia szczerbinki = błąd celowania).

Z doświadczeń wynika, że przy jaskrawym oświetleniu z boku, już przy strzelaniu na odległości 100 m dla 7,62mm kbk AKMS z powstałego błędu celowania pocisk odchyla się ok. 5–10 cm od punktu celowania.
Zapobieganie szkodliwym wpływom oświetlenia:
-wybieranie stanowiska posiadającego naturalną osłonę przed promieniami słonecznymi,
-okopcenie muszki i szczerbinki (należy uważać aby warstwa kopcia nie była zbyt gruba,gdyż mogłoby to wpłynąć na zniekształcenie przyrządów celowniczych).

Temperatura
-Wysoka temperatura będzie niekorzystnie wpływała na kondycję psychofizyczną strzelającego, a także utrudniała celowanie tj. widoczność celu poprzez „falowanie” gorącego powietrza.
-Wpływ niskiej temperatury na celność strzelania będzie ograniczał się do działania na strzelca (szczególnie gdy nie dostosuje ubioru do panujących warunków) poprzez drżenie ciała i marznięcie i „sztywnienie” dłoni.

Zjawiska atmosferyczne
Opady deszczu, śniegu lub mgła zmniejszają przejrzystość powietrza i widoczność, co pogarsza celność strzelania. Ponadto deszcz czy śnieg dodatkowo utrudnia celowanie poprzez to, że osadza się na przyrządach celowniczych i zniekształca ich obraz.

Tekst robi się trochę długi, zatem tu zakończę część pierwszą, ciąg dalszy nastąpi za tydzień. Będzie o błędach w celowaniu i o tym, dlaczego wiatrówki takie jak ta widoczna na poniższym filmiku, są najlepsze do treningu strzeleckiego.

Udostępnij

Author: Sharg.pl

Założona w 1991 roku, firma Sharg cieszy się uznaniem i zaufaniem wśród szerokiego grona klientów. Naszym priorytetem jest dostarczanie produktów najwyższej jakości, bezpośrednio od renomowanych producentów. Dla Kogo Jest Sharg? Jesteśmy miejscem dla wszystkich pasjonatów sprzętu taktycznego i outdoorowego. Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym strzelcem, czy po prostu zależy Ci na osobistym bezpieczeństwie, w naszej ofercie znajdziesz produkty, które spełnią Twoje oczekiwania. Oferujemy szeroką gamę artykułów, od broni na zawody strzeleckie po gazy pieprzowe. Nasza Misja W Sharg, praca to dla nas pasja, nie obowiązek. Dzięki temu, artykuły militarne i taktyczne nabierają u nas zupełnie nowego wymiaru. Zapraszamy Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i skorzystania z naszej bogatej oferty. Dla wszelkich pytań, jesteśmy dostępni pod numerem telefonu i adresem e-mail. Życzymy udanych zakupów! Podstawowe informacje: Adres: Aleja Dzieci Polskich 65A, 04-730 Warszawa Kontakt: +48 22 517 34 92 (Detal), +48 22 517 34 90 (Hurt) E-mail: kontakt@sharg.pl Godziny otwarcia Pn-Pt: 9:00-17:00

1 thought on “Jak strzelać i jak się tłumaczyć, kiedy kiepsko Ci idzie. Część pierwsza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.