Ekstremalne warunki atmosferyczne cz. II

Udostępnij

Dziś przed nami kontynuacja tekstu o ekstremalnych warunkach atmosferycznych. Opowiemy Wam trochę o gradobiciach i trąbach powietrznych, o zagrożeniach i sposobie radzenia sobie w tych trudnych sytuacjach. 

Grad

Mądrzejsi mówią, że „grad, to opad atmosferyczny w postaci nieforemnych bryłek lodu (nazywanych gradzinami lub gradowinami) o średnicy rzędu 5–50 mm i większej. Opad gradu następuje w ciepłej porze roku najczęściej w okresie od maja do sierpnia, w temperaturze powyżej 0 °C, z mocno rozbudowanych chmur typu cumulonimbus, i bywa połączony z silnym opadem deszczu.

test

W Polsce opad gradu najczęściej notowany jest w gorącej, wilgotnej masie powietrza zwrotnikowego lub w trakcie przechodzenia frontów chłodnych wypierających zalegające powietrze zwrotnikowe”.

Trąby powietrzne

Wikipedia mówi, że „trąba powietrzna, to zjawisko pogodowe, którym jest sięgający ziemi pionowy wir wiatru. Powstaje, gdy zderzają się ze sobą dwie masy powietrza o znacznie zróżnicowanej temperaturze.

 

W Polsce w ciągu roku to zjawisko meteorologiczne pojawia się średnio nie więcej niż kilkanaście (ok. 8–14) razy. Najczęściej trąby powietrzne można zaobserwować w godzinach popołudniowych między majem a sierpniem. Występujące na obszarze Polski charakteryzują się wąskim pasem zniszczeń (ok. 200–250 m)”.

Podczas gradobicia i trąby powietrznej warto pamiętać o następujących rzeczach:

  • zamknij okna
  • przejdź do pomieszczenia znajdującego się niżej (np. piwnica)
  • pod żadnym pozorem nie pozostawaj na zewnątrz- znajdź odpowiednie schronienie

Kiedy zagrożenie ustąpi

  • sprawdź, czy w najbliższym otoczeniu doszło do uszkodzeń, np. nieszczelności, zalania, stłuczenia szyb
  • jeśli chcesz korzystać ze sprzętu elektronicznego, upewnij się, że jest suchy
  • jeśli Ty lub ktokolwiek w Twoim otoczeniu odniósł obrażenia, udziel mu pierwszej pomocy i/lub wezwij pogotowie

To na prawdę ważne, byś pochylił się nad potrzebami innymi. Udzielanie pierwszej pomocy powinno być umiejętnością, którą posiada każdy z nas. Warto posiadać w domu apteczkę i pamiętać, by mieć ją ze sobą. Jeśli szukasz apteczki, zajrzyj TUTAJ. W Sharg.pl zawsze znajdziesz ciekawe produkty w przystępnych cenach. 

Udostępnij

Author: Taktyczna Mama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.