Jak strzelać i jak się tłumaczyć, kiedy kiepsko Ci idzie. Część druga.

Udostępnij

Naucz się, jak nie popełniać błędów

[LINK DO CZĘŚCI PIERWSZEJ]

Dziś dowiecie się, jak powinniście strzelać, żeby nie tłumaczyć się z popełnionych błędów. Omówimy te popełniane najczęściej.

Nieprawidłowe ustawienie (zgranie) przyrządów celowniczych

– względem siebie przestrzeliny układają się jak na obrazkach poniżej:
Tarcze Strzeleckie NT23P
– nieprawidłowe ustawienie przyrządów celowniczych względem celu:
Tarcze Strzeleckie NT23P
 

Koncentracja wzroku

Szczerbinka, muszka i cel znajdują się w różnej odległości od oka, więc nie można ich widzieć naraz jednakowo wyraźnie. Jeżeli strzelający skupi się na wyraźnym widzeniu celu, to nie będzie widział przyrządów celowniczych. Co za tym idzie, ich ustawienia względem siebie co spowoduje niecelne strzały.
 

Skup wzrok na przyrządach celowniczych

Dlatego przy celowaniu należy ostrość wzroku skupiać na przyrządach celowniczych, powstały ewentualnie błąd nieprecyzyjnego ustawienia zgranych przyrządów celowniczych względem celu może spowodować, że nie trafimy w 10-tkę, ale na pewno w tarczę.

Zgranie celu Tarcze Strzeleckie NT23P

test

Język spustowy

Czas na prawidłowe ściąganie języka spustowego. Język spustowy należy ściągać pierwszym stawem palca wskazującego, prostoliniowo do tyłu. Zasada ściągania języka spustowego polega na tym, aby w czasie ściągania języka spustowego broń nie zmieniała swego położenia.
 
Prawidłowy proces oddania strzału powinien przebiegać następująco:
  • wybrać luz języka spustowego do pierwszego oporu (jałowy ruch nie powodujący zwolnienia kurka)
  • ustawić „równą muszkę” – podprowadzić zgrane przyrządy celownicze na punkt celowania
  • wstrzymać oddech i przedłużając w dalszym ciągu celowanie jednocześnie płynnie i równomiernie (ze stałym delikatnym naciskiem) ściągać język spustowy do momentu oddania strzału – uwagę skupiać na celowaniu, a nie na ściąganiu języka spustowego
test

Nienaturalna postawa

Przesadny rozkrok, zbytnie usztywnienie ciała lub postawa niestabilna np. przy postawie klęcząc nie opieraj kolana o podłoże, żeby się nie ubrudzić. Postawa przyjęta przez strzelającego powinna spełniać następujące warunki: – wygodę, – ogólną równowagę (statyczność) – nie zakłócać funkcjonowania organizmu tj. oddychania, krwiobiegu, wzroku (nienaturalne ustawienie głowy)

Brak koordynacji oddania strzału z naturalną przerwą w oddychaniu

Wdech i wydech mogą w czasie strzelania z postawy leżącej powodować wahania lufy w granicach ok. 1–2 cm, a więc podczas strzelania może powstać większy rozrzut pocisków w górę i w dół od punktu celowania. Wycelowanie i ściągnięci języka spustowego należy przeprowadzać po naturalnym wydechu, przerwa do kolejnego wdechu powinna wynosić ok. 6–10 s. Jeżeli strzelec nie zmieści się w przerwie, to po chwili powinien powtórzyć celowanie.

Wymuszenie oddania strzału

Strzelający usilnie stara się oddać strzał w momencie, gdy broń jest idealnie wycelowana, gdyż obawia się, aby broń nie zeszła z linii celowania – mimo woli przyspiesza naciskanie języka spustowego i tym samym „zrywa” strzał, szybkie pociągnięcie języka spustowego powoduje poruszenie broni. Przeciwieństwem takiego zachowania jest zbyt długie celowanie. Strzelec pragnie oddać bardzo celny strzał i zbyt długo celuje, przez co męczy wzrok, co powoduje „łzawienie” i zmniejsza koncentrację. Ostatnią rzeczą, od której powinniśmy chyba zacząć, jest zbyt słabe lub zbyt mocne trzymanie broni. Zbyt mocne, kurczowe trzymanie broni powoduje szybkie zmęczenie Naprężonych mięśni, drganie rąk i broni. Zbyt słabe (przy rozluźnionych mięśniach) trzymanie broni, powoduje jej odchylenia w dowolnym kierunku.

Najlepsze na start

A teraz powiem Wam, dlaczego wiatrówki PCP są najlepsze do tego, by nabrać odpowiednich nawyków strzeleckich. Sprawa jest bardzo prosta. Otóż taką wiatrówka można oddać kilka strzałów bez zmiany pozycji strzeleckiej. Nie trzeba ich “łamać” za każdym razem, a co za tym idzie, możemy spokojnie “wstrzelić” się w cel, bez potrzeby wstawania i zmiany potrzeby strzeleckiej.
 
Powodzenia na strzelnicy!

Udostępnij

Author: Sharg.pl

Założona w 1991 roku, firma Sharg cieszy się uznaniem i zaufaniem wśród szerokiego grona klientów. Naszym priorytetem jest dostarczanie produktów najwyższej jakości, bezpośrednio od renomowanych producentów. Dla Kogo Jest Sharg? Jesteśmy miejscem dla wszystkich pasjonatów sprzętu taktycznego i outdoorowego. Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym strzelcem, czy po prostu zależy Ci na osobistym bezpieczeństwie, w naszej ofercie znajdziesz produkty, które spełnią Twoje oczekiwania. Oferujemy szeroką gamę artykułów, od broni na zawody strzeleckie po gazy pieprzowe. Nasza Misja W Sharg, praca to dla nas pasja, nie obowiązek. Dzięki temu, artykuły militarne i taktyczne nabierają u nas zupełnie nowego wymiaru. Zapraszamy Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i skorzystania z naszej bogatej oferty. Dla wszelkich pytań, jesteśmy dostępni pod numerem telefonu i adresem e-mail. Życzymy udanych zakupów! Podstawowe informacje: Adres: Aleja Dzieci Polskich 65A, 04-730 Warszawa Kontakt: +48 22 517 34 92 (Detal), +48 22 517 34 90 (Hurt) E-mail: kontakt@sharg.pl Godziny otwarcia Pn-Pt: 9:00-17:00

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.