Jak strzelać i jak się tłumaczyć, kiedy kiepsko Ci idzie. Część druga.

Udostępnij
Zatem już wiemy jak strzelać i jak się tłumaczyć, kiedy kiepsko nam idzie. Dziś dowiecie się, jak strzelać, żeby się nie tłumaczyć. Pierwszy często popełniany błąd to nieprawidłowe ustawienie (zgranie) przyrządów celowniczych.
-względem siebie
przestrzeliny układają się jak na obrazkach poniżej:
– nieprawidłowe ustawienie przyrządów celowniczych względem celu:
Drugim ważnym dla prawidłowego oddania strzału aspektem jest właściwa koncentracja wzroku. Szczerbinka, muszka i cel znajdują się w różnej odległości od oka, więc nie można ich widzieć naraz jednakowo wyraźnie. Jeżeli strzelający skupi się na wyraźnym widzeniu celu, to nie będzie widział przyrządów celowniczych i ich ustawienia względem siebie co spowoduje niecelne strzały. Dlatego przy celowaniu należy ostrość wzroku skupiać na przyrządach celowniczych, powstały ewentualnie błąd nieprecyzyjnego ustawienia zgranych przyrządów celowniczych względem celu może spowodować, że nie trafimy w 10-tkę, ale na pewno w tarczę.
Prawidłowe zgrywanie przyrządów mamy już za sobą. Czas na prawidłowe ściąganie języka spustowego. Język spustowy należy ściągać pierwszym stawem palca wskazującego, prostoliniowo do tyłu. Zasada ściągania języka spustowego polega na tym, aby w czasie ściągania języka spustowego broń nie zmieniała swego położenia.
Prawidłowy proces oddania strzału powinien przebiegać następująco:
– wybrać luz języka spustowego do pierwszego oporu (jałowy ruch nie powodujący zwolnienia kurka)
– ustawić „równą muszkę”
– podprowadzić zgrane przyrządy celownicze na punkt celowania
– wstrzymać oddech i przedłużając w dalszym ciągu celowanie jednocześnie płynnie i równomiernie (ze stałym delikatnym naciskiem) ściągać język spustowy do momentu oddania strzału
– uwagę skupiać na celowaniu, a nie na ściąganiu języka spustowego
Kolejnym błędem często popełnianym przez początkujących strzelców jest nienaturalna postawa (przesadny rozkrok, zbytnie usztywnienie ciała) lub nie stabilna np. przy postawie klęcząc nie opiera kolana o podłoże, żeby się nie ubrudzić. Postawa przyjęta przez strzelającego powinna spełniać następujące warunki:
– wygodę,
– ogólną równowagę (statyczność)
– nie zakłócać funkcjonowania organizmu tj. oddychania, krwiobiegu, wzroku (nienaturalne ustawienie głowy)
Instruktorzy zwracają uwagę na brak koordynacji oddania strzału z naturalną przerwą w oddychaniu. Wdech i wydech mogą w czasie strzelania z postawy leżącej powodować wahania lufy w granicach ok. 1–2 cm, a więc podczas strzelania może powstać większy rozrzut pocisków w górę i w dół od punktu celowania. Wycelowanie i ściągnięci języka spustowego należy przeprowadzać po naturalnym wydechu, przerwa do kolejnego wdechu powinna wynosić ok. 6–10 s. Jeżeli strzelec nie zmieści się w przerwie, to po chwili powinien powtórzyć celowanie. Często dzieje się tak, że strzelec wymusza oddanie strzału. Strzelający usilnie stara się oddać strzał w momencie, gdy broń jest idealnie wycelowana, gdyż obawia się, aby broń nie zeszła z linii celowania – mimo woli przyspiesza naciskanie języka spustowego i tym samym „zrywa” strzał, szybkie pociągnięcie języka spustowego powoduje poruszenie broni. Przeciwieństwem takiego zachowania jest zbyt długie celowanie. Strzelec pragnie oddać bardzo celny strzał i zbyt długo celuje, przez co męczy wzrok, co powoduje „łzawienie” i zmniejsza koncentrację. Ostatnią rzeczą, od której powinniśmy chyba zacząć, jest zbyt słabe lub zbyt mocne trzymanie broni. Zbyt mocne, kurczowe trzymanie broni powoduje szybkie zmęczenie Naprężonych mięśni, drganie rąk i broni. Zbyt słabe (przy rozluźnionych mięśniach) trzymanie broni, powoduje jej odchylenia w dowolnym kierunku.
A teraz powiem Wam, dlaczego wiatrówki PCP są najlepsze do nabierania odpowiednich nawyków strzeleckich. Sprawa jest bardzo prosta. Otóż taką wiatrówka można oddać kilka strzałów bez zmiany pozycji strzeleckiej. Nie trzeba ich „łamać” za każdym razem, a co za tym idzie, możemy spokojnie „wstrzelić” się w cel, bez potrzeby wstawania i zmiany potrzeby strzeleckiej. Powodzenia na strzelnicy!
Udostępnij

Author: Sharg.pl

Firma Sharg działa na rynku od 1991 roku. Zdobyła ogromne doświadczenie i zaufanie wśród klientów. Priorytetem firmy Sharg jest dostarczanie najwyższej jakości towarów bezpośrednio od producentów. Sharg to miejsce dla pasjonatów artykułów taktycznych i outdoorowych, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy interesujesz się tą tematyką i potrzebujesz broni na zawody strzeleckie, czy też liczy się dla Ciebie bezpieczeństwo i szukasz gazów pieprzowych, dzięki którym poczujesz się pewnie. W swojej ofercie posiadamy produkty znanych i cenionych na rynku producentów, którzy na pewno nie zawiodą Twoich oczekiwań. Sharg to przemyślana i dopracowana oferta skierowana do wymagającego klienta. W firmie Sharg praca wynika z pasji a nie z obowiązku, co sprawia, że właśnie tutaj artykuły militarne nabierają nowego wymiaru. Zapraszamy do odwiedzenia naszych stron internetowych. Życzymy udanych zakupów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.