Paul Alexander – geniusz wśród projektantów noży

źrudło https://www.knivesandtools.com/news/spyderco-ikuchi-paul-alexander-shot-show-2019.htm
Udostępnij

Paul Alexander to jednostka wybitna wśród projektantów noży. Tak jak u wielu entuzjastów noży i kolekcjonerów, chęć zaprojektowania własnych noży dopadła także jego. Jednak kiedy w końcu poddał się temu pragnieniu, miał o wiele więcej do zaoferowania, niż przeciętny fan noży.

Im więcej wiesz, tym więcej możesz osiągnąć

Za Paulem stała wiedza i zdobyte doświadczenie. To uznany ekspert w dziedzinie projektowania systemów motoryzacyjnych i specjalista w zakresie najnowocześniejszych materiałów przemysłowych. Jakby tego było mało, Alexander ma doktorat z filozofii w dziedzinie inżynierii mechanicznej i ponad 100 amerykańskich patentów. Stwierdzenie, że miał „przewagę” w procesie projektowania, jest niedopowiedzeniem. On po prostu jest do tego stworzony. 

Zainteresowanie Aleksandra nożami sięga czasów dzieciństwa, kiedy zaczął je kolekcjonować. Gdy zarówno jego kolekcja, jak i fascynacja nożami stale rosły, zaczął uczęszczać na pokazy noży i broni, odwiedzając sklepy niestandardowych noży i uczestnicząc w internetowych forach noży – w tym na forum Spyderco. Zainspirowany kilkoma dyskusjami związanymi z projektowaniem, ostatecznie zdecydował się rzucić okiem i zastosował swoje profesjonalne umiejętności projektowe i inżynierskie w całym swoim zainteresowaniu nożami. Wyniki były innowacyjne, imponujące i wyraźnie różniły się od normy – dokładnie takie cechy, jakich Spyderco szuka we współpracy.

Początki ze Spyderco

Pierwszą współpracą Aleksandra ze Spyderco przy projektowaniu był Ouroboros, który został wydany w 2016 roku. Nazwany na cześć starożytnego greckiego symbolu przedstawiającego węża jedzącego własny ogon, miał szerokie ostrze w kształcie liścia, mechanizm blokady kompresji oraz niekonwencjonalny, ale bardzo funkcjonalny projekt, który od razu przyciągnął uwagę społeczności noży.

Następnie w 2017 roku pojawił się Sliverax, który zyskał wiele z idei projektowania Ouroboros, ostrze zaprojektowano w stylu płetwy.

Aleksander, preferuje on projekty łączące wdzięczne, organiczne kształty z ergonomią, które w naturalny sposób blokują uchwyt noża w dłoni użytkownika. Aby zmaksymalizować bezpieczeństwo podczas użytkowania i poprawić geometrię krawędzi, preferuje również szerokie profile ostrzy. Tworzą integralne osłony, podobnie jak klasyczne wzory noży szefa kuchni. Podobnie, jego projekty są raczej wąskie na przednim końcu rączki, co podkreśla przeciwny chwyt palca wskazującego i kciuka.

Parata podąża za tymi koncepcjami i ma wiele „DNA projektu” z Ouroboros i Sliverax. Jednak kreatywność i rozległość Aleksandra jako projektanta, nie ograniczają się jedynie do tego tematu. Jego unikalny folder Ikuchi jest tego wyraźnym dowodem.

Ikuchi – kolejny sukces

W przeciwieństwie do szerokie ostrza i skomplikowane kształty innych modeli, Ikuchi jest wyjątkowo wąski, a jego profil jest pojedynczym uproszczonym łukiem. Ostrze wleczone jest całkowicie zamknięte w rękojeści, gdy nóż jest zamknięty. Jedyną metodą otwierania jest teksturowane „koło” w rodzaju „płetwy na trzonku ostrza. Gładzenie tego odcinka trzonu koniuszkiem palca wskazującego zapewnia dźwignię do szybkiego obrotu ostrza w pozycji otwartej. Można go również otworzyć, gładząc podobny do koła płetwę bokiem kciuk, tak jak przy użyciu zapalniczki.

 

Ultra-cienki Ikuchi został wydany na początku 2019 roku i bardzo szybko stał się jednym z najbardziej pożądanych modeli Spyderco. Zupełnie inny, ale niezwykle funkcjonalny i praktyczny, jest wyraźnym odzwierciedleniem talentu i wszechstronności Paula Alexandra jako projektanta noży. Spyderco jest niezwykle dumny z tego, że pracują z tak wyjątkową osobowością.

I tak samo jak my, nie może się doczekać, aby zobaczyć, co wymyśli w następnej kolejności.

Poniżej prezentujemy filmik, na którym Paul Alexander opowiada o nożach, które stworzył we współpracy z firmą Spyderco. Zapraszamy do oglądania i słuchania, miło posłuchać ludzi z pasją, wiedzą i zaangażowaniem. 

Udostępnij

Author: Taktyczna Mama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.