Zagrożenia pożarowe – Pali się! Co robić?

Udostępnij

Dziś wracamy z naszą broszurą prewencyjną. W tak upalne dni, jakie towarzyszą nam tego lata, bardzo ważne jest, aby pamiętać o zagrożeniach, jakie niesie ze sobą ogień i o tym, co zrobić, gdy wybuchnie pożar. 

Pożar!

1. Wiesz już, że się pali? Zidentyfikuj to miejsce i oceń, czy możesz wyjść na zewnątrz, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Nie pędź jednak na ślepo w kierunku drzwi! Mogą być gorące. Zanim przez nie wyjdziesz, dotknij ich dłonią – jeśli nie są gorące, możesz iść. Jeżeli są gorące – zostań w pomieszczeniu i zabezpiecz drzwi mokrymi materiałami. Zbliż się do okna, wezwij straż pożarną. Zadbaj o innych, obudź pozostałych domowników i powiadom straż. 

test

2. Jeśli mieszkasz w bloku i możesz wyjść na klatkę schodową, zaalarmuj sąsiadów. Krzycz, że się pali, stukaj do drzwi i dzwoń dzwonkiem. Ewakuujcie się w spokoju, ale szybko oddalcie się od budynku. Niwelujecie w ten sposób zagrożenie.  

3. Jeśli wybuchł pożar, unikaj przemieszczania się windą! 

4. Jeśli nadal przebywasz w pomieszczeniu i czekasz na straż, miejsce może być już bardzo zadymione. Dlatego też przemieszczaj się jak najniżej, przy podłodze. Tutaj działa już prosta zasada – im niżej, tym niższe stężenie gorących gazów.  Co nam zagraża w zadymionych pomieszczeniach –  tlenek węgla. Stanowi on dla człowieka śmiertelne niebezpieczeństwo.

5. Jak możesz uchronić się przed dymem i filtrować powietrze? Zaopatrz się w mokry ręcznik, jeśli masz taką możliwość. 

Udostępnij

Author: Taktyczna Mama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.