Świerszcz w kalibrze 9 mm

Pogłoski o tej wiatrówce krążyły po sieci pod dłuższego czasu. W końcu u drzwi rozbrzmiał dzwonek i pojawił się kurier z podejrzanie duża paczką.
Po odwinięciu wierzchniej warstwy papieru, naszym oczom ukazała się solidna drewniana skrzynka, w której znajdowało się właściwe opakowanie zawierające karabinek KaliberGun Cricket <ang. świerszcz> WST Lothar Walther kal. 9 mm – o oznaczeniu producenta FIN 184. Zrobił na nas piorunujące wrażenie, nie tylko wyglądem, ale również kalibrem.
W opakowaniu znaleźliśmy pudełko śrutu JSB .035/5,250g i jego rozmiar też zdobił na nas wrażenie. Dlaczego? Spójrzcie na zdjęcie poniżej.

Moneta 20 groszowa, śrut 9 mm/5,25g oraz śrut 4.5 mm/0,670g

W pudełku z wiatrówką znaleźliśmy również dwa magazynki, 2 klucze imbusowe oraz instrukcję obsługi. Wyjątkowo zajrzeliśmy najpierw do instrukcji, aby sprawdzić jakimi osiągami dysponuje to cudeńko, jednak okazało się, że zbiorcza instrukcja nie uwzględnia tego kalibru. Najwyższy wymieniony to 6.35 mm. Mamy nadzieję, że producent szybko to skoryguje. Udało nam się dotrzeć do oficjalnych danych, z którymi możecie się zapoznać poniżej

Dane Techniczne:
Model
Kaliber
Max. prędkość wylotowa
Max. energia
Pojemność magazynka
Pojemność kartusza
Ilość strzałów
Łoże
Długość całkowita
Długość lufy
Waga
Joules
ft.lbs
FIN 184
9 mm / .35 cal
240m/s (787,4 fps)
280cc
Osada z wyselekcjonowanego drewna orzechowego
840 mm (33.07″)
600 mm (23.62″)
3.8 kg
(8.38 lbs)
* Powyżej podane wartości maksymalne dotyczą wiatrówek bez limitu energii.
W oczy rzucają się kompaktowe rozmiary karabinka, co jest zasługą zastosowaniu układu Bullpup, tzw. bezkolbowego. Osiągnięto to przy zachowaniu normalnej długości lufy gwarantującej doskonałą celność oraz typowy dla tej konstrukcji zmniejszony podrzut. W lufie znajduje się 12 bruzd. Będąc przy temacie lufy, nie sposób nie wspomnieć o jej producencie, czyli znanej firmie Lothar Walther, która od 1925 roku dostarcza najwyższej jakości podzespoły dla producentów broni. Nie powinno to być zaskoczeniem, skoro założycielem firmy był najmłodszy syn Carla Walthera, tego samego który założył słynną firmę Walther produkującą pistolety. Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Lufę tej firmy zamontowano w naszym egzemplarzu.

Wiatrówka sprawia wrażenie solidnie wykonanej i opierając się na poprzednich dokonaniach jej producenta – KalibrGun – można śmiało zakładac, iż odpowiednio traktowana, będzie służyć przez długi czas. System zasilania to kartusz z regulatorem. Karabin wyposażono w duży wymienny aluminiowy zbiornik sprężonego powietrza znajdujący się pod lufą. Wbudowany manometr pozwala na bieżąco kontrolować ciśnienie znajdujące się w zbiorniku, a tym samym stopnień jego naładowania. Osłona zabezpiecza wlot powietrza do kartusza przed uszkodzeniem.
Ergonomiczna osada wykonana z jednego kawałka wyselekcjonowanego drewna orzechowego również robi wrażenie. Kolbę przystosowano dla osób prawo jak i leworęcznych. Magazynek – wymienny, obrotowy 9-strzałow. Przeładowanie odbywa się przy pomocy dźwigni. Powoduje ono naciągnięcie „kurka”, obrócenie magazynka i wprowadzenie nowego śrutu do lufy. Na wierzchu karabinka znajduje się szyna w standardzie Weaver pozwalająca na montaż celownika optycznego.

test
Jest to bardzo nowoczesna wiatrówka, znakomicie zaprojektowana oraz dająca dużo radości i satysfakcji podczas użytkowania. Mamy przeczucie, że dane podane przez producenta, nie są szczytem możliwości tego modelu, o czym przekonamy się, jak tylko trafi w ręce tunerów. Bo przecież wszystkie PCPy są stworzone do tuningu.