Najlepsze gry planszowe dla dzieci

W długie zimowe wieczory nie ma niczego lepszego, niż gry planszowe. Pod tym względem rynek obfituje w wiele propozycji, dla dzieci właściwie w każdym wieku. Gry integrują, wprowadzają dużo śmiechu i odprężenia. Dziś zaproponuje Wam ulubionych gier moich i mojej córki, które towarzyszą nam od zawsze, plus jedną nowość – hit ostatnich tygodni.

Zabawa i nauka

Gry planszowe niwelują poziom stresu, a to z kolei przekłada się na lepszą koncentrację i trening pamięci. Najmłodsi gracze uczą się łączyć ze sobą fakty i wyciągać z nich logiczne wnioski. Zaczynając od najprostszych gier, przechodzą do tych trudniejszych, co przynosi jeszcze więcej zabawy i satysfakcji. Gry uczą jeszcze jednej, bardzo ważnej rzeczy – nie zawsze uda się wygrać. Liczy się sama rozgrywka, a nie zwycięstwo.

TOP 5

• Dobble – w tę grę można grać na klika sposobów. “Najpopularniejszą jest wersja, w której wszystkie karty rozdaje się graczom, a jedną z kart kładzie na środku stołu. Na dany sygnał gracze patrzą na pierwszą kartę z góry, którą trzymają w ręku i szukają wspólnego symbolu z kartą, która leży na stole. Symbol nazywają głośno i szybko kładą swoją kartę na stole, przykrywając starą kartę. Teraz każdy z graczy musi znaleźć wspólny symbol z nową kartą! Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart”. Wspaniała, szybka rozgrywka, która gwarantuje sporo adrenaliny.
  • Szubienica – klasyka, inaczej zwana Wisielcem. Układamy wyrazy,  a przeciwnik po kolei odgaduje literki. Jeśli robi błąd – zbliża się do tego, by zawisnąć na szubienicy. Jeśli zawiśnie – przegrywa. Niby nic odkrywczego, a jednak to fantastyczna gra. Bawiłam się nią z Taktyczną Córką odkąd rozpoczęła edukacje przedszkolną i tym sposobem poznawała literki.
  • Milionerzy – wersja z popularnego sklepu z nazwą związaną z owadem w czarne kropeczki. To gra planszowa wzorowana na teleturnieju telewizyjnym. mamy planszę i pytania, na które musimy odpowiadać, by wygrać czek na upragniony milion złotych. Pytania podzielone są ze względu na poziom trudności, tak więc zależnie od wieku, każdy gracz znajdzie coś dla siebie. Odpowiadając na pytania, sprawdzamy swoją wiedzę i nieustannie ją poszerzamy. Grze towarzyszą popularne zwierzątka – Słodziaki.
  • Jenga – budujemy wieżę i po kolei wyciągamy z niej po jednym klocku. Jeśli chcesz wygrać, musisz zostać ostatnim graczem, który wyciągnie klocek tak, aby wieża się nie zawaliła.
  • I hit ostatnich tygodni – Smok Wawelski. Tę grę dorwałyśmy na poczcie. To jedna z cyklu gier związanych z Legendami Polskimi. W tej serii znajdziemy też grę o Królu Popielu, Bazyliszku o Panu Twardowskim. “W trakcie gry uczestnicy będą musieli podejmować różne decyzje – albo nakarmią smoka, albo pomogą rycerzowi. Jeżeli gracz postanowi nakarmić smoka, wówczas musi zaserwować mu zwierzaka w kolorze, który wskazała kostka. Gra kończy się kiedy kiedy smok upadnie pod wpływem wagi podanych mu owiec lub braku stabilności po pozbyciu się rycerzy”.

Lekcja współpracy

Planszówki budują więzi rodzinne, uczą, że istnieje coś ciekawszego niż telewizja i internet. Jeśli trafimy na grę. w której należy dobrać się w pary – uczymy się grać tak, by wygrać korzystając z umiejętności swoich i wybranego partnera. To idealny obraz tego, co czeka dzieci w życiu szkolnym. W ogóle, planszówka mają same zalety, dlatego bardzo polecam!