Wakacje z kompasem – bądź odkrywcą

Udostępnij

Wakacje to najlepszy czas na bieganie po lesie. Warto wykorzystać ten czas na naukę odnajdywania się w otwartej przestrzeni, z zastosowaniem znajomości kierunków geograficznych. Należy też nauczyć tego Taktyczną Córkę i na to postawiłam, będąc na wakacjach w pewnej, pod-radomskiej wsi. Wzięłam więc w rękę kompas i dziecko i ruszyłam przed siebie z hasłem: bądź odkrywcą. 

 

test

 

Kompas, czyli gdzie jest ta północ?

Edukację rozpoczęłam od tego, że wyjaśniłam dziecku, czym w ogóle ten kompas jest. No więc? Jest to przyrząd służący do wyznaczania kierunków geograficznych. Dzięki niemu szybko i prosto określimy gdzie jest północ. To ważne, ponieważ określenie stron świata jest niezbędne do poprawnego korzystania z mapy. Trzeba bowiem wiedzieć, że mapa i kompas to dwie połówki jednego jabłka – kompas bez mapy na niewiele się zda, ale i korzystanie z samej mapy bez kompasu może być utrudnione.

Co dalej? 

Platforma edukacyjna Ministerstwa Edukacji i Nauki podaje, że „Gdy chcemy posłużyć się mapą w terenie, musimy ją zorientować względem kierunków świata. Oznacza to, że kierunki geograficzne na mapie muszą wskazywać kierunki rzeczywiste. Musimy więc ustawić się w ten sposób, aby kierunek północny na mapie odpowiadał północy w terenie. Najczęściej jest tak, że kierunek północny na mapie znajduje się przy górnej krawędzi – chyba że oznaczenia wskazują inaczej. Można się upewnić, wykorzystując do tego kompas. Nowoczesne kompasy mają igły zawieszone w płynie (np. w alkoholu), co zapobiega ich drganiom. Ważne jest, aby nie przeprowadzać pomiaru w pobliżu obiektów zakłócających działanie igły magnetycznej – czyli blisko dużych przedmiotów żelaznych i stalowych lub działających urządzeń elektrycznych”. Żeby nie było, sama się wiele z tego uczę, bo ze ,mnie jest typowa humanistka, więc takie rzeczy spowija w moim mózgu mgła braku zrozumienia. 

Kompas i busola – narzędzia odkrywcy

Uwaga, kompas i busola to nie jest to samo narzędzie. Jak podają mądre źródła: „Różnica generalnie sprowadza się do budowy i łatwości korzystania w określonych warunkach. Kompas składa się z igły magnetycznej (czyli małego podłużonego magnesu ułożonego na pionowej osi) oraz róży kompasowej (czyli tarczy z podziałką kątową). Busola jest bardziej rozbudowana i posiada dodatkowo wyskalowany obrotowy limbus (obrotowy pierścień z podziałką w stopniach), przyrządy celownicze (muszka i szczerbinka) ułatwiające pomiar kątów przy wyznaczaniu azymutu oraz lusterko, które pozwala na jednoczesne celowanie i kontrolowanie wskazań igły magnetycznej. Przyjmuje się, że kompas jest lepszy do pracy z mapą, a busola do nawigowania”.

 

Kompas w Sharg.pl

Jak zwykle, w Sharg.pl znajdziecie same cuda. Kompas płytkowy greckiej firmy Pentagon z którym nawigowanie będzie czystą przyjemnością. Sprawdza się zarówno w czasie długiej wyprawy w trudno dostępnym terenie, jak i podczas mniej wymagających wycieczek. Wygodna, mieszcząca się w dłoni płytka ze zintegrowanym szkłem powiększającym, ułatwia czytanie drobnych symboli na mapach. Umieszczone na płytce podziałki w milimetrach i calach, umożliwiają szybką ocenę odległości na mapie.

Nie zawsze mamy miejsce, aby nosić ze sobą pełen zestaw różnych narzędzi. Natomiast zawsze możemy przypiąć podstawowe narzędzia do kółka z kluczami. 
I tu proponujemy nasz Podstawowy Zestaw EDC. 

W skład zestawu wchodzą: 2003-LW, Douro Mini imponująco ostry, ultralekki funkcjonalny nóż o klasycznym designie ze skórzanym etui. Dzięki niewielkim rozmiarom oraz niskiej wadze łatwy do przenoszenia. Metalowy key ring /  o-ring / kółko, umożliwia przypięcie skórzanej pochwy z mini folderem do oporządzenia lub używanie breloka z pękiem Twoich kluczy. Pomysł na prezent i idealny gadżet reklamowy. Made in Portugal oraz 2003-LW – Douro Mini imponująco ostry, ultralekki funkcjonalny nóż o klasycznym designie ze skórzanym etui oraz K24002, nieoceniony podczas podróży mini kompas i termometr firmy Pentagon. Umożliwia błyskawiczną orientację oraz odczyt temperatury w terenie. Wyposażony w wytrzymałą obudowę, sprawdza się jako dodatkowa busola kiedy zawiedzie główny kompas.

Busola Herbretz Solingen BW Olive (700500), to profesjonalna busola soczewkowa niemieckiej marki Herbertz Solingen z licznymi funkcjami. Komora kompasu wypełniona cieczą tłumiącą drgania z podziałką 360°, oznaczenia w jasnym fosforyzującym kolorze dla ułatwienia czytelności wskazań w ciemności, krawędź kontaktowa z podziałką skali 1 : 25 000, wizjer z lupą, klinometr do pomiaru nachylenia, metalowa obudowa, zintegrowana poziomica.

 

Udostępnij

Author: Taktyczna Mama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.