Przecież uczucia muszą coś robić.

Udostępnij

Wszyscy czujemy, to wiadomo na pewno. Potrafimy nazwać to, co się z nami dzieje, używając rzeczowników typu: smutek, zaufanie, miłość, nadzieja. Ale co właściwie się pod nimi kryje? Kogo właściwie te rzeczowniki określają? Co robią uczucia wtedy, kiedy nie patrzymy lub akurat ich nie odczuwamy? 

Dwie Siostry odkrywają uczucia

Wydawnictwo Dwie Siostry jak zwykle przychodzi do nas z czymś niezwykłym, z przepiękną książką dla dzieci, która opowiada o uczuciach i o tym, co one właściwie robią.

Autorka Tina Oziewicz i ilustratorka Aleksandra Zając w swojej książce pt. Co robią uczucia?, zabierają nas w niezwykłą przygodę. Jest trochę tak, jakby zwiedzało się własną duszę i lepiej poznawało to, co w niej siedzi. Autorki podjęły się wyzwania nadania uczuciom ludzkich cech. Na każdej ze stron widnieje krótki tekst opatrzony ilustracją, które obrazują to, co może kojarzyć się nam z odczuwanymi emocjami, jak one mogą się zachowywać i czy ich zachowanie wewnątrz nas, może wpłynąć na to, jak je odczuwamy?

Kiedy jesteśmy szczęśliwi, radość w nas podskakuje na trampolinie

Jeśli jest tak, że czujemy to, co czują małe stworki wewnątrz nas, to poznając kogoś i ufając mu, budujemy między sobą mosty. Kiedy jesteśmy źli, Złość w nas wybucha. Kiedy kochamy, Miłość w nas rozpala światło, bo jest małym elektrykiem. Paskudne są Kompleksy, bo budują klatki, w których dajemy się zamykać. Treść tej książki w zestawieniu z ilustracjami wydaje się prosta i taka jest w istocie. Dzięki temu jest niezwykła, bo uczy nas w prosty sposób definiować uczucia. 

Dla mnie tak książka ma niebywały walor edukacyjny. Córka chce, by czytać jej tę książkę przed snem po kilka razy. Dużo dopytywała o kompleksy, o to, czy moja wada wzroku jest dla mnie kłopotliwa i czy jej lekko oddające uszy, to właśnie kompleks. I czy przez kompleksy jesteśmy gorsi? To niezwykle ważna rozmowa. Jak i każda inna, która odbywa się przy okazji czytania tej książki.

Baśniowe stworki i ogromna mądrość

Spersonifikowane uczucia, widoczne na kartach taj książki, wydają się tak delikatne i ulotne, jakimi są w rzeczywistości. Są też niezwykle prawdziwe, choć wizualnie bardzo baśniowe. Urzeka mnie Nostalgia, która wącha szalik, dokładnie tak, jak ja, gdy tęskniąc za kimś kogo kocham, wącham jego koszulę. Książka Co robią uczucia, jest na całe życie. Nie będę polecać jej dla konkretnej grupy wiekowej, bo każdemu życzę, by umiał nazwać to, co dzieje się w samym środku nas. Kiedy jesteśmy radośni, pamiętajmy, że to Radość w nas podskakuje.

test

*zdjęcia pochodzą ze strony internetowej Wydawnictwa Dwie Siostry

Udostępnij

Author: Taktyczna Mama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.