Survival i bushcraft w Lasach Państwowych

Survival i bushcraft w Lasach Państwowych
Udostępnij

Zgodnie z raportem o stanie Lasów z 2108 roku wiemy, że Lasy w Polsce zajmują 9 255 ha z wyłączeniem gruntów związanych z gospodarką leśną. Oczywiste jest to, że o lasy trzeba dbać i że są to tereny wyjątkowe. Teraz jednak stają się bardziej dostępne dla tych, dla których natura i umiejętności przetrwana w lesie, są niezwykle istotne.

Bushcraft i Survival

Dokładnie kilka dni temu, bo 21 listopada 2019 roku, wystartował pilotażowy program Lasów Państwowych skierowany do miłośników bushcraftu i survivalu – wyznaczono dla nich specjalne obszary leśne o łącznej powierzchni ponad 65.000 ha, które pozwalają im oddawać się swojej pasji bez obaw o naruszenie przepisów wynikających z ustawy o lasach. 

Nie wiem, jak dla Was, ale dla mnie burshaft brzmi dość enigmatycznie. Survival owszem, znam. Ale to drugie? Sięgnęłam więc do źródeł internetowej mądrości i okazało się, że rzeczony bushcraft jest pojęciem nieco szerszym niż survival. Oznacza umiejętność życia w dzikim, naturalnym otoczeniu z wykorzystaniem technik survivalowych, ale przede wszystkim przy wykorzystaniu tego, co daje natura. Podkreślić należy, że obydwie grupy szanują las, chcą jedynie z pełnym poszanowaniem dla natury, oddawać się swojej pasji i doskonalić umiejętności. Miłośnicy bushcraftu i survivalu Polsce, to ponad 40 tys. osób!

Zmiany w przepisach

Nie jest tak, ze entuzjaści burshaftu i survivalu do tej pory w ogóle nie mogli przebywać w lasach. Do tej pory balansowali jednak na granicy przepisów, które pozwalały im przebywać, czy też nocować jedynie na wyznaczonych do tego obszarach. Tego typu regulacje nie wpisują się w ideę survivalu. Sztuki przetrwania należy się uczyć tam, gdzie trudniej jest przetrwać, czyli na łonie niczym nieskrępowanej przyrody. 

Aby tę sytuację zmienić, spotkania, rozmowy i konferencje obywały się już od 10 lat. Mówi się, że największa zmiana zaszła w świadomości Leśników, którzy nie widzą juz w entuzjastach survivalu czy bushaftu zagrożenia dla przyrody. 

Pilotażowy program w kilkunastu regionach Polski – rok testowy

Leśnicy wyznaczyli łącznie 43 obszary. Najmniejszy z nich liczy 224 ha, największy – 5371 ha.

Zgodnie z założeniami programu: 

  • będzie można biwakować w dowolnym miejscu (w obszarze powierzchni udostępnionych)
  • w grupie do czterech osób 
  • nie dłużej niż dwie noce z rzędu
  • brak zgody nadleśnictwa (należy je o tym uprzedzić za pośrednictwem poczty elektronicznej)
  • biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego – posprzątać po sobie

Z założenia program ten pełni funkcję testową, bowiem obszary objęte programem będą monitorowane. W jaki sposób? Poprzez obserwację leśników i wolontariuszy z grup bushcraftowych. Do zadań leśniczych będzie należało także to, by koła łowieckie w odpowiednim miejscu i czasie oznaczały tablicami teren polowania oraz będą szeroko uprzedzali wszystkich o planowanych polowaniach zbiorowych.

Duży przełom

Samo wprowadzenie programu w życie stanowi ogromny sukces. To kompromis, próba zrozumienia między grupami, które wcześniej nie umiały się porozumieć. To wspólne rozwiązanie, które uczy jak ustanowić las przestrzenią wspólną, tak by las w żaden sposób na tym nie ucierpiał. 

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ!

P.S. Jeśli survival i bushcraft to Twoje hobby, pamiętaj, że w sklepie Sharg.pl, zaopatrzysz się we wszystko, co niezbędne! 

 

Bushcraft i Survival najlepsze noże

 

Bibliografia: 

  • https://www.facebook.com/LasyPanstwowe/posts/10157839047282630; data dostępu: 24.11.19
  • https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/bushcraft-i-survival-w-polskich-lasach-wyznaczone-obszary-w-lasach-panstwowych,986623.html?fbclid=IwAR2AoMHwrYYceTJmVQXFTuphQ8YPVQh0-C_GkJHZ5cHRyjF7iTG7sJH1R24; data dostępu: 24.11.19
  • https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/bushcraft-i-survival-w-polskich-lasach-wyznaczone-obszary-w-lasach-panstwowych,986623.html?fbclid=IwAR2AoMHwrYYceTJmVQXFTuphQ8YPVQh0-C_GkJHZ5cHRyjF7iTG7sJH1R24; data dostępu: 24.11.19
  • https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/latwiej-zanocujesz-na-dziko-w-lasach-panstwowych?fbclid=IwAR22WxyS8xg-FVO-r1rDvhzVTjX1DPKHIo72tuze3aUQnsDmfIfka4TO2Oo; data dostępu: 24.11.19
  • informacje własne

 

Udostępnij

Author: Taktyczna Mama

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.