Rozmowy dalekiego zasięgu: krótkofalówka Baofeng GT-5 5W

Udostępnij

„Tu Ryba, wzywam cię, Akwarium” – tak, krótkofalówka kojarzy mi się z Kilerem. Nieodłącznie, nieodmiennie i właściwie wyłącznie. No bo przecież są telefony, smsy, maile. Po co więc krótkofalówka? 

Krótkofalówka lepsza niż komórka

Okazuje się, że odpowiedź jest całkiem prosta i powinnam na nią wpaść – zasięg. Jak mówią eksperci: „[…]profesjonalne krótkofalówki przydają się wszystkim tym, którzy wiedzą, że w wielu sytuacjach nie mogą liczyć na zasięg operatorów komórkowych, ze względu choćby na braki w odpowiedniej infrastrukturze. Radiotelefony, ponieważ łączą się bezpośrednio ze sobą, nie są narażone na takie niedogodności. W ich przypadku należy jedynie zadbać o to, żeby duobandery, które chcemy ze sobą skomunikować, znajdowały się w określonej w specyfikacji technicznej odległości, czyli zasięgu działania urządzeń”.

 

Krótkofalówka 2022: Baofeng GT-5 5W

Baofeng GT-5 5W, najnowszy model przenośnego, wodoodpornego, profesjonalnego radia krótkofalarskiego na rok 2022, następcy popularnego UV-82. Dzięki mocy 5 watów charakteryzuje się bardzo dobrym zasięgiem i wyraźnym sygnałem nawet na dużych dystansach. Umożliwia komunikację na odległość 5 km w otwartym terenie, a w optymalnych warunkach, gdy obie radiostacje znajdują się na podwyższeniu terenu, nawet do kilkudziesięciu kilometrów!

test

Baofeng GT-5 5W i trochę danych

Radiotelefon umożliwia odbiór i nadawanie w dwóch zakresach VHF: 136-174 MHz i UHF: 400-520 MHz (tzw. DuoBander). Oferowane urządzenie posiada odblokowany pełny zakres częstotliwości, dzięki czemu może pracować na falach amatorskich 2 m i 70 cm, PMR, morskich, Straży Pożarnej, Pogotowia, PKP, TAXI, ochrony i innych podmiotów korzystających z danego zakresu – należy jednak pamiętać, że nadawanie na części z nich bez zezwolenia może wiązać się z odpowiedzialnością prawną. Dzięki funkcji Dual Watch umożliwia nasłuch dwóch wybranych częstotliwościach jednocześnie. Dodatkowo pozwala na odbiór stacji radiowych FM 65-108 MHz.

Krótkofalówka posiada pojemny akumulator o pojemności 2000 mAh, który pozwala na 42 godzin pracy w trybie nasłuchu.

Baofeng GT-5 korzysta ze standardowych wejść SMA-F dla anteny oraz dwupinowej wtyczki typu Kenwood dla mikrofonu i słuchawek. Dzięki temu urządzenie jest kompatybilne z szeroką gamą akcesoriów krótkofalarskich.

Krótkofalówkę dostępną w Sharg.pl można zaprogramować za pomocą wbudowanej klawiatury lub za pośrednictwem komputera. Model GT-5 jest obsługiwany przez popularną aplikację do krótkofalówek Chirp.

Urlop z dala od cywilizacji

Planujesz wakacje w głuszy, górach albo na działce, na której brak zasięgu? Pomyśl o krótkofalówce, która ze względu na oferowaną możliwość darmowej komunikacji nawet w trudnych warunkach, doceniana jest przez turystów, amatorów wędrówek górskich, żaglowania, czy campingów. Co ważne, jeśli zajdzie taka potrzeba, możesz bez problemu wykorzystać ją do wezwania pomocy. 

Udostępnij

Author: Taktyczna Mama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.