Plastyczna inspiracja na weekend

Udostępnij

Hej, hej. Tu Wasza Taktyczna. Przed nami kolejny weekend, dlatego przychodzę do Was z kolejną, plastyczną inspiracją do zrealizowania. Tym razem zapraszam Was do zrobienia świecznika w leśnych klimatach. 

Masa plastyczna a rozwój dziecka

W Taktycznym Domu masy plastyczne zawsze cieszyły się dużym powodzeniem. Pomijając cieszący mnie entuzjazm córki, jest to ważny element dziecięcego rozwoju. Dlaczego? Lepienie i ugniatanie różnego rodzaju mas plastycznych, rozwija precyzję i płynność ruchu rąk i usprawnia prawidłowy nacisk poszczególnych mięśni: przedramienia, ramienia i palców. Dodatkowo wypływa na rozwój motoryki małej, która związania jest ze sprawnością dłoni i palców: „jej rozwój jest kluczowy w pierwszych latach życia, wpływa bowiem w kolejnych na wiele czynności wymagających dużej precyzji np. zapinania guzików, posługiwania się sztućcami oraz pisania. Zabawa masą plastyczną to bardzo dobry sposób na:

test
  • ćwiczenie sprawności palców – np. podczas lepienia małych elementów, formowania kulek, zwijania ślimaczków itp.;
  • ćwiczenie sprawności całych dłoni – np. podczas ugniatania większej ilości masy, czy też przeciskania jej przez foremki.”*

 

Lista zakupów

Żeby stworzyć swój własny, leśny świecznik, potrzebne nam będą: 

  • glina samoutwardzalna
  • patyczki z lasu
  • świeczki (u mnie zwykłe, białe)
  • farby do ceramiki (kwestia gustu i preferencji, lubię wygląd tych farb po wypieczeniu)
  • pędzle

Plan działania

Na początku musimy zadecydować, jak rozmieścimy poszczególne elementy naszego świecznika. Ja wybrałam środek, ze względu na rozmiar świeczki.

Kiedy ten krok mamy za sobą, bierzemy się za tworzenie. Rozpłaszczamy kawałek gliny, tworząc podstawę dla naszego świecznika i umieszczamy w nim świeczkę. Następnie formujemy kapelusze muchomorków i łączymy je z patyczkami. Całość wbijamy w zrobioną wcześniej postawę. W miejscach, w których wkładałam w nią grzybki, dokładałam więcej gliny (wokół gałązek, żeby wszystko było bardziej stabilne). Kiedy już wszystko jest gotowe, zostawiamy nasze dzieło w spokoju, żeby zdążyło wyschnąć (czas zależny jest od rodzaju wybranej masy samoutwardzalnej). Kolejnego dnia malujemy farbami do ceramiki, ponownie zostawiamy do wyschnięcia i wypiekamy w piekarniku, zgodnie z instrukcją dołączoną do farb. 

Polecam, to na prawdę świetna zabawa, kiedy widzimy, jak dzięki naszym dłoniom i wyobraźni, powstają takie małe cuda. Dodatkowo, to świetny pomysł na prezenty dla rodziny i przyjaciół. 

 

źródło: http://easy-stationery.com/for-parents/masa-plastyczna-czyli-ciastolina-i-jej-wplyw-na-rozwoj-naszych-dzieci/; data dostępu: 26.06.2020r. 

Udostępnij

Author: Taktyczna Mama

1 thought on “Plastyczna inspiracja na weekend

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.