Noże karambit – skuteczność mimo niewielkich rozmiarów

Noże karambit - skuteczność mimo niewielkich rozmiarów
Udostępnij

Karambit, to nóż niewielkich rozmiarów, którego wygląd inspirowany jest kształtem pazura dzikiego zwierzęcia. To rodzaj noża, którego rodowód sięga terenów Indonezji, korzeniami sięgając Malezji i Filipin. Jego cechy charakterystyczne, które opiszę poniżej, to pierścień na palec oraz kształt ostrza, które cechuje ogromna skuteczność cięcia. Na początku używany był jako narzędzie rolnicze, jednak po modyfikacji zaczęto go używać jako niezwykle niebezpieczną broń. Obecnie używany jest, jako nóż roboczy oraz nóż służący do obrony.

Pencak silat

Noże karambit, wykorzystywane są także w sztukach walki zwanych “pencak silat“. Jak podają źródła mądrzejsze ode mnie, “pencak silat“, to “zbiorcze określenie na wszystkie tradycyjne sztuki walki, wywodzące się z obszaru dzisiejszej Indonezji. Termin ten obejmuje wiele regionalnych stylów. Obecnie, dzięki emigrantom z Indonezji, tradycje te cieszą się popularnością również na Zachodzie, zwłaszcza w Holandii”.

Jedyny w swoim rodzaju

Niewątpliwie zaletą omawianych noży, jest ich specyficzny wygląd. Jeśli chodzi, o to, co widzimy gołym okiem – karambit posiada odwróconą rękojeść i zakrzywione ostrze. Jak pisałam powyżej, ostrze z wyglądu przypomina szpon dzikiego zwierzęcia i często nazywany jest szponem tygrysa. Jeśli chodzi zaś o charakterystyczne kółko na końcu rękojeści, służy on temu, by pewniej chwycić nóż – umieszcza się w nim palec wskazujący. Zdarza się, że ten rodzaj noża, wyposażony jest w specjalny klips, dzięki któremu możemy w bezpieczny sposób przenosić nóż w kieszeni spodni. To nóż niewielkich rozmiarów, który bez problemu zmieści się w kieszeni. Jest składany, co czyni go jeszcze bardziej praktycznym. Jego wygląd również ma znaczenie – nietypowe ostrze może skutecznie odstraszyć potencjalnego napastnika.

test

Karambit w Sharg.pl

Sharg.pl oferuje wiele modeli noży typu karambit. Wśród bogatej oferty można znaleźć te klasyczne, jak i bardziej nowoczesne – jak chociażby Nóż BlackFox Karambit Specwarcom by Jean Marc Meredieu (BF-730). 

Specwarcom, to nowoczesny karambit o niesamowitej skuteczności, projektu Jean’a Marc’a Meredieu. Powstał w oparciu o rozwiązania taktyczne, których celem było zaoferowanie kompaktowego noża do walki w zwarciu o szybkim dobyciu oraz efektywnym ostrzu do agresywnego cięcia i penetracji. Do przenoszenia na pasie lub kamizelce bojowej, a także do dyskretnego zawieszenia na szyi.

Swoistą ewolucję noży tego rodzaju, pokazuje też Nóż FOX Folding Karambit G10 Black Emerson Opener (FX-599).

To nóż składany włoskiej firmy FOX. Folder ukazuje jak bardzo ewoluowały pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej tradycyjne noże karambit. Ostrze Hawkbill ze stali N690Co pokryte powłoką Idroglider® Blackklips Tip-Up, trzy systemy szybkiego otwarcia klingi hak Emerson, flipper oraz podłużne wycięcie.

Jaki karambit wybrać?

Tutaj niczym Was nie zaskoczymy – jak w przypadku większości zakupów tego rodzaju, wszystko zależy od tego, do czego dany nóż jest Wam potrzebny. Jeśli potrzebujesz go ze względu na jego walory estetyczne – możesz zdecydować się na tańszy model. Jeśli jednak trenujesz sztuki walki i uczysz się posługiwać nożem, sięgnij na wyższą półkę cenową, bo liczy się tu wytrzymałość ostrza i to, z jakich materiałów został wykonany.

Udostępnij

Author: Taktyczna Mama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.