Nauka nie idzie w las – podstawy budowy noża

Udostępnij

Dzień dobry, dzieci! Mam nadzieję, że nie macie kaca, wyspaliście się i macie głowy skłonne do przyjęcia odrobiny ilości wiedzy. Co wiecie na temat budowy noży, jej terminologii? – zapytał Franciszek wchodząc do biura i próbując złożyć przemoknięty parasol. Nie udawało mu się to, materiał się zerwał a drut wyszedł na wierzch. Spojrzał z irytacją na przedmiot, który nie spełni już funkcji, do której został stworzony, ponownie otworzył drzwi i wystawił go na klatkę schodową. 

Dobry Szefie! – odparła załoga patrząc na siebie porozumiewawczo. Nie było w tym spojrzeniu nawet grama entuzjazmu. 

No?Nikt mi nie odpowie? – zapytał zniecierpliwiony pracodawca. 

Budowa noża to nie jest chyba nic skomplikowanego, rączka i otrze na końcu, nie? – odparł Dawid, licząc, że powiedzenie „proste rozwiązania są najlepsze”, sprawdzi się również w tym przypadku. 

Brawo Sherlocku, podziwiam ścieżki, którymi kroczy twój umysł. Czasem wydaje mi się, że te ścieżki wiecznie są zasnute mgłą – odparł Franciszek patrząc na podopiecznego z nieskrywaną dezaprobatą. –Kasia, może ty coś powiesz? – zapytał. 

Ja wiem tyle, że terminologia budowy noży pochodzi z kręgów wojskowych, w których wszelkie narzędzia tnące zalicza się do tzw. broni białej, czyli tej, która służy do wali wręcz i wymaga bezpośredniego kontaktu z przeciwnikiem. – na jednym wdechu wyrecytowała dziewczyna. 

Bingo. Byłoby jeszcze lepiej, gdybyś nie czytała tego wszystkiego patrząc w ekran telefonu, Google dobrze działa, co? – odparł śmiejąc się pod nosem i przeszedł przed nimi z doniczką po kwiatku, który już dawno dokonał swego żywota. Po prostu nasi bohaterowie zapomnieli, że kwiatki należy czasem podlewać, bo nie wszystkie są sztuczne. –No już, wrzucamy tutaj komóreczki i idziemy się uczyć. Zapraszam do konferencyjnej – odparł zabierając z biurka kawę, jak zwykle czarną i bez cukru. Kasia i Dawid podążyli za nim. 

Weszli do całkiem sporego pokoju, pośrodku którego stał stół otoczony krzesłami. Pod oknem swoje miejsce miała tablica, do której podszedł Franciszek. Wziął w dłoń flamaster i namalował na tablicy…coś dziwnego – dwa kształty, trochę przypominające elipsę o nieregularnych krawędziach. Mówiąc prościej, dwa rozciągnięte kółka, czyli dzieło przedszkolaka. Zrobił dwa kroki w tył, spojrzał krytycznie na to, co namalował, przekrzywiając głowę lekko w bok i zamazał cały rysunek. Pod plątaniną krzywych kresek zasłaniających wątpliwe dzieło, napisał drukowanymi literami: 

 

BUDOWA NOŻA

A) rękojeść („rączka” do trzymania)

B) głownia (część tnąca noża).

*Miejsce łączenia głowni z rękojeścią to nasada

Nadążacie? Teraz notujcie – powiedział Franciszek, biorąc kolejny wdech, by kontynuować swój wykład przed szalenie znudzoną widownią. 

Ad. A)

-rękojeść broni białej posiada dwie strony: zewnętrzną, zwróconą na zewnątrz (gdy broń włożona jest do pochwy) i wewnętrzną, czyli tą znajdującą się przy ciele właściciela. 
-w rękojeści wyróżniamy trzy zasadnicze elementy: trzon (obłożony okładzinami), jelec i głowicę.

  • trzon to część, którą trzymamy w dłoni i na której (w. niektórych nożach) . Składa się z trzpienia (należącego jednocześnie  
  • głowica to zakończanie rękojeści od góry.
  • jelec, to część ograniczająca rękojeść od dołu, która jednocześnie stanowi ochronę dla dłoni. Niektóre rodzaje rękojeści nie posiadają jelca.                          

Ad.B)

  • Głownia ma dwie płazy strony boczne. 
  • może być prosta lub zakrzywiona oraz jednosieczna albo obosieczna. 
  • końcową część głowni (czyli „czubek”) nazywamy sztychem.  Odcinek znajdujący się przed sztychem nazywany jest piórem

Jest też nasada, czyli miejsce łączenia głowni z rękojeścią. Jeśli głownie mają grubą nasadę, obustronnie stępioną – nazywana jest progiem.

No, to tyle tej wiedzy ogólnej. Świetnie, co? Ja w ogóle się zastanawiam, czemu nie uczą tego w szkołach. Na przysposobieniu obronnym powinien być przedmiot dotyczący samoobrony, w ty właśnie budowa i obsługa noża. Ludzie byliby mądrzejsi – powiedział rozmarzony Franciszek i sięgnął po zimną już kawę. 

                                                                                                               

Udostępnij

Author: Sharg.pl

Firma Sharg działa na rynku od 1991 roku. Zdobyła ogromne doświadczenie i zaufanie wśród klientów. Priorytetem firmy Sharg jest dostarczanie najwyższej jakości towarów bezpośrednio od producentów. Sharg to miejsce dla pasjonatów artykułów taktycznych i outdoorowych, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy interesujesz się tą tematyką i potrzebujesz broni na zawody strzeleckie, czy też liczy się dla Ciebie bezpieczeństwo i szukasz gazów pieprzowych, dzięki którym poczujesz się pewnie. W swojej ofercie posiadamy produkty znanych i cenionych na rynku producentów, którzy na pewno nie zawiodą Twoich oczekiwań. Sharg to przemyślana i dopracowana oferta skierowana do wymagającego klienta. W firmie Sharg praca wynika z pasji a nie z obowiązku, co sprawia, że właśnie tutaj artykuły militarne nabierają nowego wymiaru. Zapraszamy do odwiedzenia naszych stron internetowych. Życzymy udanych zakupów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.