Nauka czytania poprzez zabawę

Udostępnij

Czytanie nie jest łatwym procesem i trochę zajęło mi uświadomienie sobie tego faktu. Nie wiem, jak można nie umieć czytać, bo mam wrażenie, że czytam od zawsze i książki wręcz pochłaniam. Ale fakt jest następujący: Taktyczna Córka miewa jeszcze z czytaniem problemy. I ma do tego prawo, bo jest w trakcie edukacji przedszkolnej, ale pracujemy nad tym. Nazywa literki, potrafi ładnie sylabizować. Tylko jak pokazać jej, że te sylaby bądź pojedyncze litery, można złożyć w całość, w słowa a potem w zdania? 

Metody nauki czytania

Aktualnie są popularne dwie metody czytania: sylabowa i globalna. Obie są efektywne i mają zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Wyjaśniając – metoda sylabowa w praktyce oznacza tyle, że dziecko nie uczy się odczytywać pojedynczych spółgłosek, czyta sylabami. Mówi się, że metoda ta jest dla dziecka bardziej naturalna, bo przypomina naukę mówienia.  Metoda globalna zaś, to metoda, której “twórcą jest Amerykanin Glenn Doman. Opracował ją w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku. Początkowo metodę tę adresował do dzieci z  uszkodzeniem mózgu [,,,]. Podczas czytania globalnego dziecko poznaje i nazywa cały wyraz, nie wnikając w jego strukturę i nie znając liter. W rzeczywistości czytanie globalne stosują Wasze maluchy od wczesnego dzieciństwa. Dzieci „odczytują” nazwy na reklamach, pudełku z jogurtem, tytuł na ulubionej książeczce. I wcale nie przeszkadza im w tym nieznajomość liter. Po jakimś czasie następuje przełom – prowadzony tą metodą malec uświadamia sobie złożoną strukturę wyrazu”.

test

Feluś i Gucio grają w sylaby

Przerobiłyśmy z Taktyczną Córką wiele gier i zabaw edukacyjnych, zaczynając od Pucia, którego znają chyba wszyscy Rodzice. Obecnie niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się gra o Felusiu i Guciu, którzy grają w sylaby. To zabawa, dzięki której dzieci nauczą się układać dwu i trzysylabowe słowa, a inspirację dla niej stanowiła seria książek dla dzieci, opisująca przygody małego chłopca o imieniu Feluś i jego misiowego przyjaciela – Gucia. 

Nauka czytania poprzez zabawę okładka

W pudełku znajdziemy 4 dwustronne plansze – jedna strona dedykowana jest wyrazom dwusylabowym, druga zaś słowom składającym się z trzech sylab. Słowa układamy dobierając do siebie sylaby umieszczone na 48 kartonikach. Zasady gry są proste, bo mają zrozumieć je najmłodsi gracze. O co zatem chodzi? Kładziemy przed dzieckiem wybraną planszę i układamy na niej kartoniki z rysunkami. Wyzwanie, które stoi przed dzieckiem, polega na dopasowaniu odpowiednich kart z sylabami do siebie w taki sposób, by stworzyć słowo odpowiadające temu, co przedstawia ilustracja. Gra polecana jest jako forma nauki przez zabawę, sposób na spędzenie wolnego czasu. Dodatkowo zda egzamin w przedszkolu, w pierwszych klasach szkoły podstawowej, czy w gabinetach logopedycznych.

Udostępnij

Author: Taktyczna Mama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.