Zagrożenia powodziowe – prewencja i sposób działania

Udostępnij

Jak mówi mądra encyklopedia, powódź to przejściowe zjawisko hydrologiczne polegające na wezbraniu wód rzecznych lub morskich w ciekach wodnych, zbiornikach lub na morzu powodujące po przekroczeniu przez wodę stanu brzegowego zatopienie znacznych obszarów lądu – dolin rzecznych, terenów nadbrzeżnych lub depresyjnych, doprowadzające do wymiernych strat społecznych i materialnych. Jest jedną z najbardziej groźnych i niszczycielskich w skutkach klęsk żywiołowych”.

Powodzie w Polsce

Przez Polskę przepływają dwie duże rzeki – OdraWisła. Obie dysponują bogatymi i rozległymi dorzeczami, przez co nasz kraj jest w Europie jednym z najbardziej narażonych na występowanie powodzi. Obszary, na których najczęściej występują powodzie, to tereny województw: dolnośląskiego, pomorskiego, warmińsko‑mazurskiego, podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, opolskiego oraz mazowieckiego. Dziś garść informacji o powodzi właśnie i o tym, jak prawidłowo się zabezpieczyć. 

Szczególne zagrożenia w razie powodzi powstają w wyniku podmycia dróg, mostów, wałów Możliwe jest zanieczyszczenie zbiorników wodnych przez substancje szkodliwe jak np. olej opałowy, środki czyszczące i pestycydy czy odchody i odpady. Stanowią one zagrożenia dla zdrowia. Możliwe jest zanieczyszczenie wody pitnej.

Najpoważniejszym możliwym skutkiem powodzi jest utrata życia i zdrowia przez ludzi i zwierzęta. Do tego dochodzą straty materialne. Skutki powodzi można podzielić na pierwotne i wtórne

Przygotowanie

Powodzi nie da się powstrzymać, jeśli jednak mieszkasz na obszarach narażonych na jej występowanie, możesz spróbować przygotować się na wypadek katastrofy. Pamiętaj o wszystkim, o czym była mowa w poprzednich tekstach, czyli zapasie produktów żywnościowych i wody pitnej, lekach, ubraniach, radiu, oświetleniu awaryjnym, czy alternatywie dla gotowania bez prądu. Zaplanuj bezpieczne schronienie dla dzieci, osób chorych i zwierząt. Pamiętaj, że życie jest ważniejsze, niż dobra materialne.

Fala powodziowa

Jeśli zdarzy się tak, że na obszarze, którym przebywasz, zdarzy się powódź, pamiętaj, by w trakcie ewakuacji nie panikować, zachować się spokojnie, słuchać instrukcji, przenieś do miejsca wskazanego przez służby dokumenty oraz zapas żywności, wody pitnej, ubrań i niezbędnych leków itp. Unikaj przebywania w miejscach, gdzie płynie lub może płynąć fala powodziowa.

Nie poruszaj się po terenach nadbrzeżnych z uwagi na niebezpieczeństwo podmycia i zarwania gruntu. Nie wjeżdżaj na zalane drogi a także stosuj się do poleceń władz lokalnych i służb przeciwpowodziowych! 

 Powrót do normalności

Gdy powódź ustanie, należy postępować zgodnie z wytycznymi władz lokalnych. Gdy poziom wody opadnie do określonego punktu, wraz z pomocą służb należy odpompowywać wodę z zalanych pomieszczeń. Pamiętaj, by wyrzucić zalane dywany i wykładziny, meble i inne przedmioty, które zniszczył kontakt z wodą. Jeśli chodzi o sprzęt elektryczny – jeśli istnieje chociażby niewielkie podejrzenie, że został zalany, używaj go dopiero po sprawdzeniu przez fachowca!

Mapy zagrożenia powodziowego – więcej informacji znajdziesz Tutaj. 

 

Udostępnij

Author: Taktyczna Mama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.