Telefony alarmowe i awaryjne – o nich musisz pamiętać

Czasem zdarza się tak, że mamy szansę pomóc komuś poszkodowanemu, np. w wypadku. Czasem sekundy przesądzają o tym, czy zdołamy komuś pomóc, a to wbrew pozorom bardzo trudne zadanie. Musimy bowiem zachować “zimną krew”, zabezpieczyć osobę poszkodowaną i zadzwonić po pomoc. Podobnie jest w sytuacji pożaru, napadu, czy innej sytuacji zagrażającej życiu. Dlatego też działający telefon i to znajomość telefonów alarmowych, jest niezwykle istotna! Może zadecydować o czyimś życiu i zdrowiu!

Numery alarmowe w Polsce

Jak mówi Wikipedia, numery alarmowe w Polsce “zostały ustalone w ustawie z dnia 16 lipca 2004 r. – Prawo telekomunikacyjne oraz w planie numeracji krajowej dla publicznych sieci telefonicznych. Łącznie obydwa akty ustaliły 14 numerów alarmowych, w tym 1 wspólny numer alarmowy dla wszystkich służb ustawowo powołanych do niesienia pomocy oraz 13 numerów alarmowych, alarmowych interwencyjnych i alarmowych informacyjno-koordynacyjnych składających się z 3 cyfr o strukturze “9XY”. Pamiętaj, że numery alarmowe wybieramy bez żadnych poprzedzających je cyfr.

LISTA WAŻNYCH NUMERÓW

• 112 – centrum powiadamiania ratunkowego (jednolity ogólnoeuropejski numer alarmowy)
  • 983 – pogotowie weterynaryjne
  • 984 – ratownictwo wodne
  • 985 – ratownictwo morskie i górskie
  • 986 – straż miejska (nie we wszystkich miastach)
  • 987 – centrum zarządzania kryzysowego
  • 991 – pogotowie energetyczne
  • 992 – pogotowie gazowe
  • 993 – pogotowie ciepłownicze
  • 994 – pogotowie wodno-kanalizacyjne
  • 995 – Komenda Główna Policji – system Child Alert[3]
  • 996 – Centrum Antyterrorystyczne[4]
  • 997 – Policja (obsługiwany przez centrum powiadamiania ratunkowego)[5]
  • 998 – straż pożarna
  • 999 – pogotowie ratunkowe

Jak zachować się w razie wypadku?

Pamiętaj, by zabezpieczyć miejsce i poszkodowanego. Do czasu przybycia pogotowia ratunkowego lub straży pożarnej udzielaj pomocy we własnym zakresie, jeśli potrafisz i zachodzi taka konieczność. Następnie, wezwij pomoc dzwoniąc pod numer 112 lub inny numer telefonu awaryjnego!

Informacje, które musisz przekazać:

• Miejsce zdarzenia
  • Co dokładnie się wydarzyło
  • Ile osób jest rannych?
  • Jakich obrażeń doznali poszkodowani?
  • Spokojnie i konkretnie odpowiadaj na zadane pytania

Pamiętaj, wiele zależy od Ciebie!