Scyzoryk Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN) – recenzja zewnętrzna

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)
Udostępnij

Recenzja Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Z przyjemnością chcielibyśmy przedstawić kolejną recenzję scyzoryka Mikov Praktik napisaną przez użytkownika zaprzyjaźnionego Forum nożowego Knives.pl. Poprzednią możecie przeczytać tutaj.

Podobno ciekawość to pierwszy stopień do piekła, ale… nie mogłem się powstrzymać. W końcu „no risk no fun”. Zaryzykowałem i dostałem do testów scyzoryk Mikov model Praktik. Czy będzie to fun czy też piekło dla miłośnika ostrości postaram się sprawdzić i opisać swoje wrażenia poniżej.

Scyzoryk za sjp.pwn.pl to „mały, składany nożyk”. Dla bardziej świadomego użytkownika ostrości czy też kolekcjonera lepiej pasuje definicja z Wikipedii „Scyzoryk – rodzaj kieszonkowego noża ze składaną głownią (niekiedy z dwiema głowniami różnej wielkości), wyposażonego dodatkowo w składane narzędzia zamontowane do tej samej oprawy (np. śrubokręt, korkociąg, otwieracz do butelek czy konserw)”.

Mimo, że marek scyzoryków na świecie jest mnóstwo to jednak dla starszego pokolenia scyzoryk nieodmiennie kojarzy się z Gerlachem a dla młodszych to zdecydowanie „szwajcarski nóż oficerski” a więc Victorinox. I to ten ostatni będzie moim punktem odniesienia w recenzji w związku z podobieństwem do Mikova. Czy raczej odwrotnie, w związku z podobieństwem Mikova do niego.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Mikov?! Mimo że producent zza między niewiele się o marce słyszało, mniej widziało a prawie nic nie używało od tego producenta. Nie chcę tutaj zagłębiać się w historię czeskiej firmy z Mikulasovic, zainteresowani bez problemu znajdą te informacje w sieci. Chciałbym natomiast skupić się na samym scyzoryku.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Scyzoryk Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN), takie ma pełne oznaczenie. Występuje w kilku wariantach kolorystycznych okładzin. Obok zielonego jest czarny, czerwony i niebieski.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Mimo, że scyzoryk to proste narzędzie i różnorodność wzornictwa ma swoje granice to w przypadku omawianego noża już na pierwszy rzut oka widać inspirację Victorinoxem. Jak się wzorować to na najlepszych. Opisywany Mikov do złudzenia przypomina vicka Nomada a poza blokadą Picknicera (przymykam oko na otwieracz do konserw ;))
A zatem jaki jest Mikov Practic (115-NH-5/AK GRN)?

Głownia

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Drop point, szlif pełen płaski, wykończony na lustro. 86mm długości z czego 80mm KT, grubość 2,3mm ze stali nierdzewnej typu 420. Szlify równe i symetryczne.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Nóż z pudełka nie był demonem ostrości, nie golił. Papier ciął jedynie kawałkiem krawędzi tnącej, ponieważ miał 10-15mm całkowicie tępy zadzior na KT.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Myślałem, że w związku z niewyszukaną stalą, hartowaną w dodatku w przedziale 53-55HRC (info za producentem) po 10 pociągnięciach na kamieniach z systemu „V” na 20 stopni na stronę będę mógł owe wybłyszczenie zlikwidować i ogolić komara w locie. Nic bardziej błędnego. Po 50 pociągnięciach na stronę nadal nóż był tępy. Cóż pozostało. Marker, kilka pociągnięć na osełce, lupa i EUREKA. Przełożenie prętów na kąt 25’ dało szybkie odzyskanie ostrości. Zmiana kąta na preferowane przeze mnie 20 stopni na stronę zajęła na kamieniach ponad 20 minut, nie trzeba było zbyt dużo zdzierać stali. Diamenty byłyby znacznie szybsze.

Po przeprofilowaniu KT zrobiłem mały test porównawczy trzymania ostrości z Victorinoxem Picnikerem. Długość głowni taka sama, grubość identyczna wg suwmiarki, pełen płaski szlif i kąt 20 stopni w obu.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Początkowo użyłem 3 tekturowe pudełka, które podzieliłem na połowę i każdy nóż ciął dziewięć prawie identycznych kawałków (okazało się za mało i w trakcie testów dołożyłem jeszcze kilka kawałków).

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Na starcie oba miały ostrość golącą i oba ją straciły już na pierwszym kawałku. Przy czym Mikov zauważalnie szybciej. Po tym etapie kontrola ostrości polegała na cięciu papieru z drukarki. Czech przeciął sześć i pół kawałka do momentu szarpania kartki papieru. Karton jeszcze ciął, ale z wyraźnie większym oporem. Poległ po półtorej kawałka dalej.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Victorinox spisał się lepiej. Kartkę papieru zaczął szarpać po 8 kawałkach a karton po 10.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Kolejny etap to przywrócenie ostrości. Jak można się domyślić Mikov szybciej zaczął golić, potrzebował dosłownie 30 pociągnięć na stronę na brązowych prętach V-ki od Taidei. Victorinox potrzebował 50.

420-tka jest stalą nierdzewną i rzeczywiście nie rdzewieje. Pozostawienie mokrego noża nie skutkuje powstaniem najmniejszych przebarwień. Kwaśne owoce czy musztarda także nie powodują powstawania ognisk korozji. Słone środowisko też bez zauważalnego wpływu. Nóż poleżał prawie 2 godziny w 0,9% roztworze NaCl.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Wnioski? Znacznie słabiej niż stal Victorinoxa ale nie jest tragicznie. Szybko się co prawda tępi za to błyskawicznie ostrzy. Nierdzewność w obu scyzorykach jest praktycznie identyczna.

Blokada

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Liner lock cieńszy i bardziej elastyczny niż w Victorinoxie.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Blokuje główne ostrze i otwieracz do butelek/śrubokręt. Przy szarpaniu za ostrze zauważalny blade play pionowy, poziomego brak. Liner lock (podobnie jak w vicku) działa w odwrotnym kierunku niż w folderach. Stąd o ile wpadnie nam do głowy składanie scyzoryka jedną ręką to leworęczni mają ułatwione zadanie. Pomijam tutaj ryzyko takiego postępowania, mimo dwutaktowego skoku głowni przy składaniu/rozkładaniu. W pierwszej chwili ucieszyło mnie też że listek blokady zapada na sam początek tanga głowni. Do czasu. Okazało się że przy chwycie młotkowym palec wskazujący spycha wystający listek linera (w kierunku odblokowania blokady) na tyle że bezproblemowo można naciskając kciukiem grzbiet głowni złożyć nóż jedną ręką. To spora wada. Nie wiem czy występuje w każdym egzemplarzu czy tylko w moim. W vicku listek blokady jest znacznie grubszy i przez to mniej elastyczny i tej wady nie ma.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN) Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN) Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN) Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

 

Nadmienić muszę, że owy problem z blokadą występuje jedynie u 85-92% użytkowników 😛 Pozostała część to mańkuci i oni tego problemu nie zauważą, ponieważ przy mocnym ściśnięciu rękojeści dopychają blokadę do drugiej strony rękojeści.
Analogicznie przedstawia się sytuacja z otwieraczem. Tutaj także mocne ściśnięcie rękojeści przez osobę praworęczną skutkuje bezproblemowym złożeniem narzędzia. Jednak, aby do tego doszło musiałoby być równocześnie rozłożona głownia. Przy jej złożeniu kciuk nie dotyka listka blokady więc manewrowanie narzędziem jest całkowicie bezpieczne.

Otwieracz/śrubokręt/ściągacz izolacji

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Jeśli już jesteśmy przy otwieraczu. Podobnie jak ostrze ma lekki pionowy blade play i mikroskopijny, na granicy wyczucia, poziomy. Nie ma to jednak żadnego wpływu na pracę narzędzia podczas otwierania butelek, jest absolutnie niewyczuwalne.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Ściągacz izolacji to bajer, którego chyba nikt nie używa, ale w omawianym Mikovie istnieje i działa. Raz przetestowałem i zapewne więcej tego nie użyję.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Śrubokręt też jest OK, ale trzeba mieć świadomość, że wyłącznie do wkrętów z płaskim rowkiem lub wgłębieniem płasko-krzyżowym i to dużych. Wkręty z komputera, gniazdka elektrycznego czy z mebli są w większości zbyt małe. O krzyżakach phillipsa też w większości można zapomnieć.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN) Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN) Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

 

Otwieracz do konserw

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Jest bardzo efektywny, mimo że krawędź tnąca do najpiękniejszych nie należała. Konstrukcja zbliżona do Leathermana i podobnie jak w nim puszka jest otwierana „do siebie”. Ostry szpic i krawędź tnąca sprawiają, że otwieranie puszek jest sprawne, szybkie i efektywne.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Szydło/szpikulec

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Jest ma ostry czubek i nieźle przebija. Otwiera się stosunkowo ciężko, ale opór jest porównywalny do szydła z Victorinoxa. Osobiście brakowało mi zaostrzonej krawędzi tnącej jak w szwajcarach.
Przy szydle muszę też napisać o kółku do zaczepienia noża/kluczy, które jest zdecydowanie za duże a dodatkowo podchodzi na 2-3mm pod szydło przy jego składaniu.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Korkociąg

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Niczym szczególnym się nie wyróżnia. Jest praktycznie identyczny jak w vicku i działa bez zastrzeżeń.

Rękojeść

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

110 mm długości, okładziny z teksturowanego PCV, profilowane, faktura lekko szorstka i matowa. Przyjemna dla dłoni i antypoślizgowa. Wygodna, zaryzykowałbym nawet twierdzenie, że poprzez jej profilowanie leży w ręku lepiej niż duże Victorinoxy.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN) Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

Jest może jeden mankament wynikający z konstrukcji blokady. Mianowicie przy mocnym ściśnięciu noża w chwycie młotkowym listek blokady odpowiedzialny za blokowanie otwieracza butelek/śrubokręta wbija się w mały palec. Nie dostrzegłem żadnych niedoróbek, błędów spasowania czy też formowania tworzywa. Pod okładkami są stalowe niespełna milimetrowej grubości linersy oparte na mosiężnych spacerach.

Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN) Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN) Mikov Praktik Green (115-NH-5/AK GRN)

 

Podsumowanie

Mikova używałem ponad tydzień. Sprawdził się jako EDC nieźle. Sprostał wszystkim stawianym mu zadaniom nie gorzej nic Victorinoxy które posiadam. Mimo, że stal wyraźnie słabsza i brakowało mi mniejszego śrubokrętu to, gdyby nie problematyczna blokada (mam nadzieję, że to jednostkowy przypadek) Victorinox mógłby się mocno obawiać się konkurencji, ponieważ scyzoryk jest prawie dwukrotnie tańszy od porównywalnego szwajcara.

Recenzja i zdjęcia wykonane przez użytkownika “rotpin” i pierwotnie zamieszczone na portalu Knives.pl, zapraszamy do dyskusji.

Udostępnij

Author: Ostrym Okiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.