Noże Sandrin – informacje podstawowe

Udostępnij

Noże Sandrin – niesamowite ostrza z węglika wolframu.

Co to jest Stay Sharp Technology?

Naszym celem było zaprojektowanie noży, które dawałyby gwarancję pozostawania ostrymi najdłużej na świecie. I dlatego ich ostrza są wykonane z najtwardszego metalu na Ziemi.
Aby stworzyć ostrze, którego krawędź tnąca była jak najdłużej ostra, musieliśmy wynaleźć nowy materiał na głownię: Polyhedral Tungsten Carbide (PTC), stworzony za pomocą opatentowanego procesu, który nadaje naszemu węglikowi wolframu wyjątkową elastyczność. My nie tylko produkujemy noże, my tworzymy materiał, z którego powstają klingi. Głównym powodem, dla którego noże się tępią, jest twardość ostrza. Im bardziej miękka stal, tym szybciej traci się ostrość. Twardość stali mierzy się w skali C lub bardziej formalnie, w skali C twardości Rockwella (w skrócie HRC). Noże uważane za bardzo dobre, mają zazwyczaj twardość głowni od 54 do 62 HRC. Opatentowany przez Sandrin materiał na głownie PTC ma HRC równe 71 dzięki czemu krawędź tnąca ma większą trwałość. Tę właściwość nazwaliśmy StaySharp Technology™.

Jak długo noże Sandrin pozostają ostre?

Zależy to od materiału, który jest cięty, ale średnio nóż Sandrin zachowuje swoją ostrą krawędź 10 razy dłużej niż noże stalowe.
Ostrość krawędzi jest bezpośrednio związana z tym, jak nóż jest używany. Nic nie trwa wiecznie, ale Sandrin jest tego bliski.

test

Według niezależnych testów, nasze ostrza zachowują ostrość od 5 do 26 razy dłużej niż te popularne noże.

Czym jest Polyhedral Tungsten Carbide?
Polyhedral Tungsten Carbide (PTC) został wynaleziony przez założyciela Sandrin, Alessandro Colombatto i jego zespół. Drugie pokolenie inżynierów, Alessandro i jego firma macierzysta, Turmond, przesuwały granice technologii węglika wolframu od 4 dekad. Jako uznany lider w dziedzinie ostrzy szybkotnących z węglika wolframu, Alessandro opracował przemysłowe rozwiązania tnące dla 21 różnych branż.

PTC składa się z węglika wolframu i kobaltu wraz z elementami wiążącymi, które zostały wykorzystane przez dziesięciolecia w różnych zastosowaniach przemysłowych. Tradycyjne gatunki węglika wolframu są jednak kruche, więc stworzenie trwałego ostrza noża z tego materiału było wcześniej uważane za niemożliwe. Opatentowany przez Sandrin elastyczny PTC rozwiązał ten problem. W rzeczywistości, te ostrza są tak twarde, że można użyć grzbietu kling Sandrina do ostrzenia tradycyjnych noży stalowych.

Noże Sandrin - jak długo pozostają ostre
*Cedric and Ada Outdoor Gear Reviews

Czym Polyhedral Tungsten Carbide różni się od stali czy ceramiki?

Właściwości fizyczne PTC mieszczą się pomiędzy właściwościami ceramiki i stali. Ceramika jest twardsza niż poliedryczny węglik wolframu, ale bardzo krucha. Stal jest mniej twarda niż TC, ale ma dobre właściwości zginania. PTC jest około 30% do 50% twardszy od stali przy podobnych właściwościach tnących jak ceramika. Ostrze Sandrin ma wagę około dwa razy większą niż ostrze stalowe, a gęstość podobną do złota.

Do czego używać noży Sandrin?

Noże Sandrin są przeznaczone do cięcia i krojenia. Noże Sandrin NIE są narzędziami do podważania lub siekania.

Jak ostrzyć noże Sandrin?

Nóż Sandrin utrzymuje ostrość swojej krawędzi tnącej wielokrotnie dłużej niż stal.
Ostrzenie noży PTC najlepiej przeprowadzać przy użyciu szybkich ściernic diamentowych, ale ostrze noża Sandrin PTC może być ostrzone przy użyciu ostrzałek diamentowych powszechnie dostępnych na rynku. Sugerujemy ziarno diamentowe D20 do pierwszej ręcznej konserwacji.

Czy możliwe jest domowe ostrzenie węglika wolframu? Oczywiście. Dzięki temu, że jest dużo twardszy niż stal, wielu użytkowników EDC może nigdy nie potrzebować ponownego ostrzenia Sandrin Polyhedral Tungsten Carbide, ale ten film dzięki uprzejmości fachowca od ostrzenia, Bena Spalossa @makethepre pokazuje, jak przywrócić ostrą jak brzytwa krawędź tnącą.
Oto lista sprzętu, którego używa Ben: Zhuk Fixed Angle Knife Sharpener (można również użyć innych systemów ostrzących) Zhuk Knife Sharpener Digital Angle Gauge Digital Angle Gauge 2×6 Jende Diamond Lapping Pads, 30 mikronów, 9 mikronów i 3 mikrony

https://jendeindustries. com/2×6-jende-diamond-films-3-pieces.html 2×6 Acrylic Blank

https://jendeindustries.com/2×6-acrylic-blank.html

Fachowcy od ostrzenia jak Ben są w stanie naostrzyć węglik wolframu bez ostrzałki kątowej, ale to będzie trudne dla początkujących. Uwaga: Ta metoda ostrzenia niekoniecznie nadaję się do ostrzenia noży stalowych.

Jak twarde jest ostrze Sandrin Knives?

Ostrze noża Sandrin ma twardość mierzoną w Rockwellu na poziomie HRC71. Większość głowni stalowych ma twardość Rockwell w zakresie 50, podczas gdy najtwardsze noże są w zakresie 62 do 64 HRC. Mityczny poziom twardości klingi został podobno osiągnięty przez jedną z firm przy 67 HRC. Noże Sandrin są naprawdę w swojej własnej lidze pod względem trwałości krawędzi tnącej.

Słyszałem, że ostrza z węglików spiekanych są kruche i roztrzaskują się w razie upadku. Czy to prawda?

Tradycyjne gatunki węglika wolframu są kruche i mogą się rozpadać. Sandrin PTC jest nowym, opatentowanym gatunkiem węglika wolframu, który został opracowany w celu zmniejszenia kruchości i zwiększenia elastyczności. Obejrzyjcie Państwo nasz film, na którym nóż Sandrin został upuszczony z wysokości dwóch pięter.
Proszę zauważyć, że nie zalecamy zrzucania noży z wysokości dwóch pięter. To jest tylko przykład.

Dlaczego w ostrzu znajdują się koncentryczne serie otworów?

Słynny ciąg Fibonacciego jest inspiracją dla pięciu precyzyjnie rozmieszczonych otworów w ostrzu. Odkryta w XIII wieku przez Leonarda z Pizy (lepiej znanego jako Fibonacci), jest to seria liczb tworzących pozornie boską sekwencję, która pojawia się wielokrotnie w naturze i innych pięknych rzeczach. Wzór liczbowy Fibonacciego od wieków fascynował matematyków, naukowców i artystów.

(materiały pochodzą ze strony producenta)

Udostępnij

Author: Ostrym Okiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.