Bójka na noże – jeśli jeszcze wam się nie przydarzyła, tym lepiej dla was.

Udostępnij
Dziennik Sierżanta się rozkręca i dziś troszkę ostrzej, zarówno w sensie dosłownym jak i metaforycznym. Bójka na noże jest definiowana, jako brutalna konfrontacja, w której przynajmniej jeden z uczestników posługuje się nożem. Przeciwnicy mogą być bez przygotowania, mogą być samoukami albo mogą być wytrenowanymi profesjonalistami. Każda konfrontacja z przeciwnikiem posiadającym nóż, potencjalnie może skończyć się śmiercią któregoś z uczestników. Moja rada – gdy natkniecie się na gościa z nożem – uciekajcie. Oczywiście, kiedy czarodziejka gorzałka tańczy w nas, czujemy się niezniszczalni i nieśmiertelni. Ja w ten sposób straciłem czucie w kciuku na jakieś dwa lata, co zakończyło moje marzenie o karierze gitarzysty. Moja druga rada – nie bawcie się w superbohaterów. Sporo złego zrobiła ta scena z filmu Krokodyl Dundee:
Niestety w prawdziwym świecie wyciągnięcie większego noża, prawdopodobnie nie wystraszy przeciwnika. W prawdziwym świecie wyciągnięcie większego noża z pewnością doprowadzi do eskalacji. Jeśli mamy do czynienia z napastnikiem, który posiada jakiekolwiek doświadczenie w tego typu pojedynkach, to nie mamy szans na wygraną i lepiej, żebyśmy mieli naprawdę dobra polisę ubezpieczeniową. To na pewno nie będzie wyglądało jak bójka w West Side Story z szerokimi sygnalizowanymi zamachami.
To będzie wyglądało jak w Quantum of Solace, tylko zakończy się po pierwszym ciosie.
Najpierw trening, a dopiero potem nóż.
Przez wieki opracowano wiele technik walki oraz wiele typów noży. Przyjrzyjmy się najbardziej popularnym.

Włoski Sztylet

Początkowo broń czysto ofensywna, przeznaczona do ataku z zaskoczenia, bądź dobicia leżącego przeciwnika. Korzenie stilleto sięgają XV wieku. Włoskie słowo określające tę broń, pochodzi z łacińskiego stillus, czyli cienko zaostrzonego przedmiotu do pisania w wosku. Oryginalnie broń ta była przeznaczona tylko do kłucia, nie posiadała ostrza służącego do cięcia i była używana przez rycerzy jako broń pomocnicza. Podobnie jak mizerykordia, którą od stilleto odróżniało ostrze sieczne. Popularność tej broni na Sycylii zaowocowała stworzeniem scherma di stiletto siciliano (sycylijskiej szkoły walki sztyletem). Ponieważ była to broń kłuta, głównym założeniem tej szkoły było unikanie szpicu broni przeciwnika. Charakterystyczne techniki to sbasso (przechylanie się do ziemi), in quarto tagliata (zachodzenie przeciwnika z lewej, bądź prawej) i balzo (skok, aby uniknąć ostrza). Sądząc po opisie, walka wyglądała trochę jak w West Side Story, jednak jest to wrażenie mylące. Gdy przeciwnik przełamał obronę i udało mu się zadać cios, nie zadowalał się jednym pchnięciem, tylko nie wprowadzając do końca ostrza z rany, zadawał kilka dodatkowych pchnięć pod rożnymi kątami, aby zmaksymalizować obrażenia wewnętrzne. W obecnych czasach wszelkie noże o długich, wąskich ostrzach są nazywane sztyletami, również te z ostrzami siecznymi. Dla przykładu cała seria noży sprężynowych nosi nazwę tego średniowiecznego oręża.

Navaja

To tradycyjny hiszpański nóż składany, służący jako narzędzie walki, bądź ostrze użytkowe. Tak samo jak w wypadku włoskiego sztyletu, etymologia słowa navaja pochodzi z języka łacińskiego. Łacińskie novacula znaczy brzytwa i obecnie uważa się, że koncept składanego noża wywodzi się w linii prostej z konstrukcji brzytwy do golenia. Geneza powstania tego noża sięga XVII wieku, kiedy to tylko szlachta miała przywilej noszenia broni siecznej. Navaja został stworzony, aby obejść zakaz posiadanie broni przez plebs. W XVIII wieku noże te wyposażono w mechanizm zapobiegający składaniu się ostrza. Od tego momentu Navaja stał się idealnym nożem do walki. Typowe ostrze miało od 10 do nawet 24 cm. Wyobraźcie sobie taki scyzoryk! Mniejsze wersje tej broni nosiły kobiety do samoobrony. W Andaluzji częścią wykształcenia młodych chłopców była nauka technik walki nożem. Uważano to za część procesu stawania się mężczyzną. W wieku XVII i XVIII w większych miastach tego regionu bardzo popularne były szkoły walki na noże. Z czasem zaczęto w nich odchodzić od tradycyjnych technik na rzecz zwodzenia, rozpraszania i kontruderzenia. Styl ten rozpowszechnił się w krajach hiszpańskojęzycznych i jest w nich nazywany el legado Andaluz (dziedzictwem andaluzyjskim).

Facón

To duży nóż używany przez południowoamerykańskich pasterzy bydła. Długość ostrza waha się od 24 do 50 cm. Cechą wyróżniającą są bardzo bogato zdobione rękojeści i pochwy oraz często ostre obie strony klingi. Zazwyczaj noszono go na plecach, co jest zrozumiałe, biorąc pod uwagę długość ostrza. Taki sposób mocowania pozwalał na szybkie dobycie noża. Sprawy honorowe rozstrzygano w środowisku pasterzy za pomocą walki, której styl określano jako escrima criolla. Wywodził się on bezpośrednio z el legado Andaluz i polegał na owinięciu wolnego ramienia np. kocem i wprowadzaniem pchnięć zza zasłony, ewentualni parowaniu ciosów przeciwnika za pomocą owiniętej kończyny. Widziałem to w jakimś filmie ale nie potrafię sobie przypomnieć w jakim.

Nowoczesne techniki

Nowoczesne taktyki walki nożem zostały opracowane przez dwóch brytyjskich członków policji w Szanghaju w 1920 roku. W owym czasie miasto to było buzującym tyglem pełnym napięć i konfliktów. Kapitan William E. Fairbairn i sierżant Eric A. Sykes wykształcili i usystematyzowali umiejętności walki i obrony nożem, następnie zaczęli naukę zarówno rekrutów policyjnych jak i żołnierzy Royal Marines i US Marines. Podobno podczas swojej 20 letniej kariery kapitan Fairbairn wziął udział w setkach bójek na ulicach Szanghaju. Duża część jego ciała – ramiona, nogi , tułów, a nawet dłonie – była pokryta bliznami od ran z walk. Wniosek z tego jest taki, że jeśli chcecie opanować techniki walki nożem poprzez praktykę, to musicie liczyć się z tym, że będziecie wyglądać jak baleron. Albo stracicie życie. Podczas II wojny światowej, Fairbairn i Sykes nadal udoskonalali swoje techniki walki nożem dla sił wojskowych i paramilitarnych, m. in. British Commandos, Special Operation Executive (SOE), trenowali wybranych żołnierzy amerykańskich i zagranicznych oraz tajny personel szpiegowski , w tym członków amerykańskiego OSS. Ich doświadczenie w szkoleniu zarówno żołnierzy i cywilów w efektywnej walce nożem przełożyło się na powstanie noża bojowego Fairbairn-Sykes. Jako prezentera wybrałem Stana W. Scotta z 3 armii. Popatrzcie tylko z jaką werwą ten pan bawi się nożem.

Czasy obecne

TCS Knife Fighting Concept – taktyczny system walki stworzony przez Petera Weckaufa Zawiera elementy filipińskich sztuki walki (FMA), Krav Maga, Panantukan, Luta Livre i Baraw. Trening obejmuje długie i krótkie noże, z ostrzem na jednej, bądź dwóch krawędziach, karambit, walkę bez broni, obronę przed atakiem nożem gołymi dłońmi. System obejmuje koncepcje obronne, ćwiczenia wyrabiające szybkość reakcji oraz koordynację oko-ręka. Filmów w sieci o tej technice jest całkiem sporo i muszę przyznać, że pozwala ona w spektakularny sposób oprawić przeciwnika.

Na dziś to by było tyle. Jutro jedziemy postrzelać na piknik strzelecki, zatem następny post możne ukazać się z poślizgiem, czyli  pojutrze. Pif-Paf!

Udostępnij

Author: Sharg.pl

Założona w 1991 roku, firma Sharg cieszy się uznaniem i zaufaniem wśród szerokiego grona klientów. Naszym priorytetem jest dostarczanie produktów najwyższej jakości, bezpośrednio od renomowanych producentów. Dla Kogo Jest Sharg? Jesteśmy miejscem dla wszystkich pasjonatów sprzętu taktycznego i outdoorowego. Niezależnie od tego, czy jesteś zawodowym strzelcem, czy po prostu zależy Ci na osobistym bezpieczeństwie, w naszej ofercie znajdziesz produkty, które spełnią Twoje oczekiwania. Oferujemy szeroką gamę artykułów, od broni na zawody strzeleckie po gazy pieprzowe. Nasza Misja W Sharg, praca to dla nas pasja, nie obowiązek. Dzięki temu, artykuły militarne i taktyczne nabierają u nas zupełnie nowego wymiaru. Zapraszamy Zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i skorzystania z naszej bogatej oferty. Dla wszelkich pytań, jesteśmy dostępni pod numerem telefonu i adresem e-mail. Życzymy udanych zakupów! Podstawowe informacje: Adres: Aleja Dzieci Polskich 65A, 04-730 Warszawa Kontakt: +48 22 517 34 92 (Detal), +48 22 517 34 90 (Hurt) E-mail: kontakt@sharg.pl Godziny otwarcia Pn-Pt: 9:00-17:00

1 thought on “Bójka na noże – jeśli jeszcze wam się nie przydarzyła, tym lepiej dla was.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.