Gotowi na każdą ewentualność cz. II – przygotowanie

Udostępnij

Obecne wydarzenia i sytuacja świata, pokazują nam, że nigdy nie można być niczego pewnym, ani żyć w całkowitym poczuciu bezpieczeństwa. Nagle bowiem okazało się, że zdrowie, życie nasze i naszych bliskich, może być zagrożone. To właśnie wytrącenie ze strefy komfortu, poczucie niepewności o jutro, sprawiły, że w sklepach zaczęło braknąć towaru na półkach. Dlatego dziś przychodzimy do Was z rozpiską tego, co warto mieć w domu.  

Domowe zapasy

Dobierając produkty należy zwrócić uwagę, aby można je było przechowywać przez dłuższy czas bez konieczności zamrażania. To ważne w przypadku awarii prądu. W domowej spiżarni koniecznie musi się znaleźć: wystarczająca ilość płynów!( woda mineralna, soki owocowe i inne napoje o dłuższym okresie przydatności). Nie tylko jedzenie ma znaczenie. Pamiętajmy o lekach w domowej apteczce, jednak zwłaszcza o tych, które przyjmujemy regularnie w związku z różnymi chorobami przewlekłymi.Ważne są również kosmetyki, środki do sprzątania i odkażania powierzchni. Pamiętajmy o pokarmie dla zwierząt, o których bezpieczeństwo również trzeba zadbać. 

Pożywienie

Pamiętaj, żeby kupować te produkty, które na pewno zjecie. Przechowuj jedzenie w chłodnym i suchym miejscu. Układaj je zgodnie z datą przydatności do spożycia – zjadaj najpierw te z najkrótszą datą. Weź pod uwagę możliwe przerwy w dostawie prądu – w pierwszej kolejności gromadź produkty żywnościowe nadające się do spożywania na zimno. Jeśli chodzi o nieprzewidziane awarie – przygotuj się na nie. Weź pod uwagę urządzenie do gotowania niezależne od zaopatrzenia w prąd i gaz, np. kuchenki turystyczne gazowe. 

Apteczka

Jak już wspomniałam, leki są równie ważne, jak jedzenie. Zwłaszcza jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich cierpi na choroby przewlekłe. Pamiętaj, by leki przechowywać poza zasięgiem dzieci, najlepiej w szafce, która jest odpowiednio wysoko i można ją zamknąć (na klucz lub blokadę). Pamiętaj również o tym, by wozić apteczkę w samochodzie. Jej wyposażenie jest takie samo, jak apteczki domowej. Sprawdzaj daty przydatności leków! Po przekroczeniu terminu ważności lekarstwa mogą wykazywać szkodliwe dla zdrowia właściwości. 

 

Co w środku?

  • środki na przeziębienie (jeśli masz dzieci, warto mieć nebulizator)
  • środki przeciwbólowe
  • leki przecowhistaminowe 
  • środki przeciwbiegunkowe, elektrolity
  • maści na ukąszenia i oparzenia słoneczne
  • termometr
  • preparat odkażający, maseczki, rękawiczki jednorazowe
  • pinceta do usuwania drzazg, nożyczki
  • plastry, gazy opatrunkowe, bandaże
  • w zależności od wieku i stanu zdrowia: glukometr, ciśnieniomierz

 

Energia

Energia jest nam niezbędna. Jesteśmy zależni od  prądu, gazu, oleju opałowego i ciepła, które bezpośrednio do domu dostarczane są nam za pośrednictwem sieci przesyłowych. Nawet ogrzewanie bywa uzależnione od elektryczności – dotyczy to również instalacji grzewczych na olej opałowy (transport oleju ze zbiornika do palnika, wtrysk i zapłon funkcjonują elektrycznie). Co robić, gdy to wszystko przestanie działać?

Każde gospodarstwo domowe, powinno posiadać alternatywę, na wypadek awarii systemu zaopatrzenia w energię lub przerw w dostawie oleju opałowego, gazu, ciepła lub prądu. Przydaj się tu możliwość wykorzystania węgla drzewnego, czy wspomniane wcześniej kuchenki turystyczne (dlatego warto posiadać butlę gazową). Pamiętaj też, że w garderobie warto mieć odzież termiczną

A światło? Każdy z nas ma w domu latarkę i świece. Musisz sprawdzić, czy masz ich wystarczająco dużo. Weź pod uwagę, że potrzebujesz więcej niż jedną latarkę – kieszonkowa się sprawdzi, ale potrzebujesz też czegoś większego. Sprawdź zapas żarówek do latarek, baterii oraz zapałek i zapalniczek.

Przygotowanie gwarantuje spokój

Jeśli lubisz wypady pod namiot, część niezbędnego sprzętu na pewno posiadasz. Potraktuj to jednak poważnie, to nie przygotowanie na wypad z przyjaciółmi. Może się okazać, że dzięki takim narzędziom i odpowiedniemu przygotowaniu, ocalisz siebie i swoich bliskich! 

Jeśli zaś, tego rodzaju przygotowania są dla Ciebie nowością, zapoznaj się z ofertą sklepów z artykułami kempingowymi, turystycznymi i militarnymi. Oferują one wiele urządzeń i udogodnień (w tym odpowiednią odzież), które mogą być bardzo pomocne w takiej sytuacji. Część tych produktów znajdziesz TUTAJ.

Udostępnij

Author: Taktyczna Mama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.