Ekologia a oszczędności: czy to ma sens?

Ekologia a oszczędności: czy to ma sens?
Udostępnij

Wybierając rozwiązania ekologiczne, na dłuższą matę oszczędzasz! Po raz kolejny, pojawia się tutaj aspekt świadomego kupowania – eliminujesz zakup tego, co jest Ci niepotrzebne. To wbrew pozorom bardzo trudne, zarówno dla konsumenta jak i rynku szeroko pojętych usług. 

 

Ekologia się opłaca?

Z internetowych badań przeprowadzonych przez ProjektGospodarni.pl wynika, że aż 70 proc. ankietowanych wskazało możliwość oszczędności jako główny czynnik decydujący o tym, czy warto być ekologicznym*. Ta możliwość świadczy o ogromnej zmianie mentalnej, która zachodzi w społeczeństwie. Żeby jednak ta zmiana i podejście do ekologii, było trwałe, ekologia musi być opłacalna dla rynku, który dotychczas działał, podsycając w klientach potrzebę kupowania. Jak? Zaspokajając jedynie chwilową potrzebę posiadania. Stale widzimy nowe produkty, które chcemy mieć, a często nie możemy bo nas na nie stać. I to powoduje stan permanentnego niezadowolenia. 

Nowe pokolenie

Świat i pokolenia ulegają zmianie. Dzisiejsze pokolenia są bardziej świadome tego, z jakimi trudnościami ludzie będą mierzyć się wtedy, gdy zaczniemy odczuwać ograniczenia planety. Choć te, są odczuwalne już teraz – susze i równoznaczny z nimi wzrost cen żywności, uderzają bezpośrednio w konsumenta. Problem z nadmiernym spożyciem mięsa, produkcją odpadów, czy obecnym w powietrzu smogiem – to dotyka nas obecnie. Dlatego tak ważna jest idea zmian. 

Jak kupować ekologicznie? 

  1. Kupuj lokalnie – wspieraj lokalne biznesy, wejdź na bazarek w swoim mieście. Nie musisz kupować w wielkich, zagranicznych centrach handlowych. 
  2. Kupuj ekologicznie – zapytasz mnie co to znaczy? Otóż bądź w tym kupowaniu trochę egoistyczny/egoistyczna. Myśl o sobie i o swoich dzieciach, jeśli je masz. Chcesz jeść jedzenie nafaszerowane konserwantami albo niewiadomego pochodzenia? Czy wolisz kupić mniej, a lepszej jakości? Zwróć uwagę na to, czy nie wyrzucasz nadmiaru jedzenia – nie ma sensu robić dużych zapasów. Staraj się kupować na bierząco i tyle, ile zjesz (zje Twoja rodzina). Zabieraj ze sobą własną siatkę na zakupy i woreczki na warzywa lub owoce. 
  3. Etyka – to ważne zagadnienie. Dziś wiemy coraz więcej – chociażby to, jak wyzyskiwani są ludzie szyjący podkoszulki z sieciówek. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, nie kupuj zbyt często w takich sklepach. Zwróć także uwagę na nasze polskie marki odzieżowe – to produkty na lata, nie na pół sezonu. Wiem, że zaraz podniesie się larum: “z sieciówki tańsze”. Jasne, że tak. Ale wiesz też, dlaczego jest tańsze. Nie mówię, że należy zrezygnować z kupowania w sieciówkach w 100% – sama czasem tam kupuję. Ale jeśli szukam np. kurtki na zimę, odkładam pieniądze przez jakiś czas i kupuje ją w polskim sklepie.  Wbrew pozorom oszczędzam – mam kurtkę na kilka sezonów, a nie na jeden. Czemu? Po pierwsze dlatego, ze stawiam na jakość i świadomość tego, kto tę odzież produkuje. Drugi produkt jest bardziej prozaiczny – nie stać mnie na zakupy co sezon. Po prostu. 
  4. Minimalizm – uwierz mi, że nie potrzebujesz tego wszystkiego, co masz. 
  5. Jeśli możesz wymień się lub pożycz, dopiero na końcu kupuj!
  6. Małe decyzje mają wpływ na świat – gdzieś już pisałam o tym, że to, co robimy w domowym zaciszu, ma znaczenie. Filtr do wody kranowej, czy woda butelkowana? Papryka na wagę, czy pakowana po 3 sztuki w plastik? Wielorazowe waciki, czy ręczniczek do demakijażu? Te małe decyzje na prawdę się liczą!
  7. Segreguj odpady – tego, chyba nie muszę opisywać, prawda? Nawet Biedronka niedawno dodała mi do zakupów broszurkę, w której Słodziaki tłumaczą, czemu to ważne 🙂 
  8. Nie musisz być eko-zwaiowany! Możecie mi zarzucić eko przesadę. Nic z tych rzeczy, jeśli dziecko ma dostać zabawkę zapakowana w tonę plastiku, kupuje ją, pamiętając przy tym, by opakowanie od tejże zabawki, powrzucać do odpowiednich pojemników na śmieci.

Podsumowując

Co te wszystkie wyliczenia mają wspólnego z oszczędnością? Myśląc o tym, co i ile kupujesz – kupujesz mniej, Czyli oszczędzasz. Jak jest u mnie? Staram się po prostu kupować świadomie i odpowiedzialnie – dzięki temu zawsze parę groszy zostaje mi w portfelu 🙂 Wam też polecam!
*źródło: https://www.ekologia.pl/dom-i-ogrod/ekologiczny-dom/czy-kryzys-ekonomiczny-sprawia-ze-jestesmy-bardziej-ekologiczni,17141.html; data dostępu: 19.11.2019.

Udostępnij

Author: Taktyczna Mama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.